BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > O Kozach

Gmina Kozy

Ostatnia aktualizacja: 2013-11-06 12:08:43

Herb Gminy Kozy Herb Gminy Kozy

          Gmina Kozy, jako gmina jednowioskowa, jest najliczniej zamieszkaną wsią w Polsce.  Miejscowość jest atrakcyjnie położona u stóp gór Beskidu Małego, po obu stronach drogi krajowej z Bielska do Krakowa nr 52. Pod względem podziału trerytorialnego Gmina leży w południowo-wschodniej części województwa śląskiego, w obrębie powiatu bielskiego. Od zachodu i południowego-zachodu graniczy z miastem Bielsko-Biała, od północy - z gminą Wilamowice, od południowego wschodu z gminą Czernichów.

     Atrakcyjne usytuowanie miejscowości Kozy zachęca do jej odwiedzenia nie tylko w celach turystycznych lecz stanowi interesująca ofertę dla osób pragnących osiedlić się z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Dla przedsiębiorców chcących inwestować oczekują tereny o odpowiedniej infrastrukturze technicznej.

Potwierdzeniem rozwoju gospodarczego gminy niech będzie fakt, iż na 12 150 mieszkańców (dane XI/2011 rok) i ok.3000 domów mieszkalnych zarejestrowanych jest ok. 1.200 małych i średnich podmiotów gospodarczych.

Gmina kiedyś rolnicza przybrała dziś atrakcyjny charakter miejscowości podmiejskiej o dość zwartej zabudowie.

Ciągły rozwój gospodarczy, turystyczny i kulturalny miejscowość Kozy zawdzięcza w pierwszym rzędzie atrakcyjnemu usytuowaniu w granicach Beskidu Małego u podnóża szczytu Hrobacza Łąka.

Centrum działań kulturalnych w gminie Kozy stanowi Dom Kultury dysponujący salą bankietowo-widowiskową, salami wykładowymi, galerią sztuki. Dom Kultury skupia uzdolnioną artystycznie młodzież w kilku kołach zainteresowań. Sztandarowym zespołem jest Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Ponadto Dom Kultury jest siedzibą licznych organizacji i stowarzyszeń.

Więcej uwagi warto poświęcić Młodzieżowej Orkiestrze Dętej. Tradycje sięgają siedemdziesięciu lat wstecz, jednak obecny kształt Młodzieżowa Orkiestra Dęta uzyskała w 1992 roku. Ponad pięćdziesięciu młodych muzyków prowadzonych przez czterech doświadczonych instruktorów wykonuje każdy rodzaj muzyki: od muzyki poważnej, poprzez klasyczną muzykę marszową i taneczną po jazz i pop. Orkiestra odnosi liczne sukcesy na przeglądach zespołów artystycznych i festiwalach.

W 1998 roku gmina Kozy wzbogaciła się o wielofunkcyjny obiekt sportowy - Centrum Sportowo - Widowiskowe wyposażone w halę z boiskiem do gier, sale gimnastyczne, siłownię, gabinet rehabilitacyjny oraz kawiarnie. W kwietniu 2001 roku został oddany do użytku basen kryty.

     Działające na miejscu trzy przedszkola i dwie szkoły podstawowe zapewniają najmłodszym mieszkańcom możliwość zdobywania wszechstronnej wiedzy, gwarantują opiekę i organizację zajęć pozalekcyjnych. Uczniowie przygotowywani są do kontynuowania nauki w gimnazjum oraz w szkołach średnich (stąd dbałość o dobór kadry z wyższym wykształceniem, doposażanie przez gminę szkół w najnowsze środki dydaktyczne, udział najzdolniejszych uczniów w olimpiadach przedmiotowych). W 1993r. utworzono w Kozach Liceum Ogólnokształcące, które ma swoją siedzibę w dobudowanym skrzydle szkoły podstawowej. Liceum prowadzi atrakcyjne profile nauczania. Od września 1999 rozpoczęło działalność gimnazjum, które zagwarantuje ciągłość cyklu nauczania dla dzieci i młodzieży na poziomie średnim. W sierpniu 2002 roku oddano do użytku obiekt gimnazjum, który ma swoja siedzibę w dobudowanej części Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Szkolnej 20.

Dzieje

Herb hr Czeczów   Legenda o powstaniu wsi mówi, że na dwóch polanach istniały dwie osady noszące podobną nazwę Kozy Górne i Kozy Dolne. Do końca XVIII w. każda osada miała oddzielnego wójta i innego właściciela, choć stanowiły jedną parafię.Miejscowość po raz pierwszy wymieniona została w wykazie dziesięciny papieskiej z 1325 jako „Duabuscapris seu Siffridivilla" (Dwie Kozy wieś Zygfryda)  Wieś posiadała już wtedy kościół parafialny i zameczek otoczony wałem i fosą, którego resztki przetrwały do 1935r. Kozy były wsią szlachecką. Jej właścicielami byli kolejno: rodzina Szłopów herbu Kornicz (od ok. 1425r.). Mikołaj Szłop dzięki swoim staraniom doprowadził do powrotu ziemi oświęcimsko-zatorskiej do Korony Polskiej. Następnie Gierałtowscy (od 1536r.). Jakub Gierałtowski w 1559r., który zamienił kościół katolicki w Kozach na zbór kalwiński. Kalwini zniszczyli wszystkie księgi i dokumenty parafialne. Kościół został przywrócony katolikom dopiero w 1658r. Od 1636r. Gierałtowscy byli dziedzicami Kóz Dolnych, natomiast Kozy Górne stały się dziedzictwem Russockich. W okresie 1650-1687 Kozy Dolne należały do rodziny Rejów z Nagłowic. W XVIII w właścicielami Kóz została bogata krakowska rodzina Jordanów. Już w 1776r. wprowadzono numeracje domów. Kozy nabrały wówczas charakteru monolitycznej jednostki administracyjnej.  Następnie kolejno Kozy należały do rodziny Humborgów, Klucckich i Czecz de Lindenwald.

Kozy były jedną z najbogatszych wsi ziemi oświęcimskiej. Słynęły z wielu znakomitych murarzy, jak również warsztatów płócienniczych. Od końca XIXw. kozianie byli znani z dużego wyrobienia narodowego i społecznego. Podczas okupacji hitlerowskiej działała tu prężna siatka konspiracyjna oraz oddział partyzancki AK. Po II wojnie światowej Kozy wchodziły w skłąd gminy zbiorczej Biała Wieś. Od 1954r. cała miejscowość stanowi odrębną gminę. Powstanie samorządu lokalnego stało się szansą bardziej dynamicznego rozwoju, szczególnie w zakresie mieszkalnictwa i infrastruktury z nim związanej.

opr.M.M

 

 


Nawigacja: Główna > O Kozach

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u