BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2014 > 04 > 25
Kategoria: WYDARZENIA

Artystyczne instalacje* w Parku Dworskim w Kozach ...

Dodano: 2014-04-25 09:06:20Wygasa: 2014-05-05

..

Nasza miejscowość gości grupę studentów Katowickiej ASP, którzy pod opieką Tomasza Koclegi

tworzą  różnego typu realizacje artystyczne w parku dworskim ...

Są one chwilowe i powstały z  nieszkodliwych dla przyrody surowców ... co spieszymy wyjaśnić niektórym, zaniepokojonym tymi zmianami mieszkańcom ...

Na żółto i czerwono opasany  krąg  drzew i ławka ... pochód "duchów" do lodowni ...  srebrne, kosmiczne elementy w parku ... czy spowite tajemniczo elementy poręczy mostku, korzeni i płotu przedszkola ... to wykonane  przez grupę studentów ASP pod opieką artysty i wykładowcy ASP w Katowicach TOMASZA KOCLĘGI ... instalacje* - czyli  wieloelementowe realizacje artystyczne w konkretnej przestrzeni (miejscu, obiekcie itp.) zastanej, lub konstruująca taką przestrzeń.

Instalacje wykorzystują wszelkie materiały i media.

Ze względu na operowanie przestrzenią wywodzi się z doświadczenia rzeźby i związana jest z rozwojem sztuki w drugiej połowie XX wieku.

Ewolucja tej formy wynika z praktyk takich jak: tworzenie environment - autorskich przestrzeni, asamblaży - zestawienia przedmiotów gotowych, tworzenie kolekcji przedmiotów, aranżacji rzeźbiarskiej zwracającej uwagę na relacje pomiędzy obiektami.

Historycznie, pierwsze tego typu realizacje wykorzystywały miejsca "ubogie", opuszczone budynki, przestrzenie poprzemysłowe, miejsca niezwiązane powszechnie ze sztuką, niejako wprowadzając sztukę w przestrzeń życia, jak również w przestrzeń natury, w ten sposób dodając do dzieła znaczenia wynikające ze specyfiki miejsca, przeciwstawiając się jednocześnie koncepcji dzieła jako "odizolowanego" obiektu.

Instalacja może być czasowa lub stała.

Prace instalacyjne zostają umieszczone w pomieszczeniach wystawowych, takich jak muzea i galerie, a także przestrzeni publicznej i prywatnej.

W gatunku tym wykorzystuje się przedmioty codziennego użytku, naturalne materiały, jak również nowe media, takie jak: wideo, dźwięk, performance, rzeczywistość wirtualna i internet.

***

Zrozumiałe, czy nie  - prowokują i pozwalaja inaczej spojrzeć na znajome miejsca - co jest również założeniem sztuki.

***

TOMASZ KOCĘGA

Uprawia rzeźbę. Wykłada rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom otrzymał w 1993 roku. Studiował w w pracowni rysunku i malarstwa prof. Jacka Rykały oraz pracowni litografii prof. Adama Romaniuka i prof. Józefa Budki.

W 1993 roku brał udział w międzynarodowych warsztatach artystycznych "Inner Spaces" w Skokach, studiując formy przestrzenne w pracowni prof. Izabelli Gustowskiej.

W latach 1994-1995 pracował jako asystent w Zespole Sztuk Plastycznych na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
W latach 1996 - 2007 pracował w Liceum Sztuk Plastycznych w Zabrzu, później w Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych oraz Liceum Plastycznym, gdzie prowadził zajęcia z rzeźby. Przez dziewięć lat pełnił również funkcję wicedyrektora, a przez ostatni rok pracy był dyrektorem szkoły. W latach 2007 - 2013 pracował Śląskiej Wyższej Szkole Informatyczno - Medycznej w Chorzowie, na kierunku grafika, prowadząc zajęcia z rzeźby i modelowania form przestrzennych. Od 2009 roku pracuje jako wykładowca rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Wielokrotnie prezentował swoje rzeźby w przestrzeniach publicznych, różnych miast. Do ostatnich prezentacji należą Gniazdo na Placu Hniezdoslava w Bratysławie, Ulotność w Rybniku, Wtulony II w Europejskim Parku Rzeźby w Pabianicach, Całość na placu Teatralnym w Cieszynie, Wtulony w Europejskim Parku Rzeźby w Pabianicach, Wsłuchani na ulicy Zacisze w Katowicach, Gniazdo w Parku Słowackiego we Wrocławiu, Objęci w Parku Rodzinnym w Chełmku, Uśpieni w Parku Pokoju w Cieszynie, Wieczność w CH Agora w Bytomiu, Sen na Placu Wolności w Katowicach, Gniazdo w ogrodzie Willi Caro w Gliwicach, Równowaga, na Rynku w Bytomiu, Sen w Parku Chopina w Gliwicach, Pragnienie, na dziedzińcu Zamku Sieleckiego w Sosnowcu, 7 łez na Placu Teatralnym w Zabrzu, Pragnienie na Rynku w Gliwicach, Ponad na placu Kościuszki w Bytomiu.

Brał udział w ponad 50 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Jego prace opublikowane zostały w ponad 35 katalogach, w licznych artykułach prasowych, telewizji i internecie.

Kwartalnik artystyczny FaArt poświęcił jego sylwetce artystycznej cały numer.

więcej na temat Tomasza Koclegi i Jego twórczości - kliknij

wykorzystano wiadomości ze strony :http://pl.wikipedia.org/wiki/Instalacja_%28sztuka%29

 

opr.H.Kozieł


Kategoria: WYDARZENIA
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2014 > 04 > 25

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u