BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2014 > 01 > 30
Kategoria: platan - DRZEWO ROKU

1 lutego 2014 ruszyła kolejna edycja międzynarodowego konkursu Europejskie Drzewo Roku

Dodano: 2014-01-30 07:07:50Wygasa: 2014-02-28

drzewo roku 2014 W ubiegłorocznym konkursie platan z Kóz  zajął II miejsce.

Był to ogromny sukces naszych mieszkańców.

W tym roku kandydatem tego prestiżowego plebiscytu jest Dąb Wybickiego z Będomina (woj. pomorskie), który wygrał ogólnopolski konkurs Klubu Gaja - Drzewo Roku 2013. Zachęcamy do wzięcia udziału i oddanie głosu na polskie drzewo !!!

       Strona do głosowania:www.treeoftheyear.org.

komunikat prasowy:

Hymnem i dębem zawalczymy o Europę.

 

D 1 lutego 2014 rusza kolejna edycja międzynarodowego konkursu Europejskie Drzewo Roku. W ubiegłorocznym konkursie polski platan z Kóz (woj. śląskie) zajął II miejsce. Był to ogromny sukces, który możemy powtórzyć. W tym roku polskim kandydatem tego prestiżowego plebiscytu jest Dąb Wybickiego z Będomina (woj. pomorskie), który wygrał ogólnopolski konkurs Klubu Gaja - Drzewo Roku 2013.

 Dąb rośnie w pobliżu dworu zamieszkiwanego niegdyś przez Józefa Wybickiego, autora Mazurka Dąbrowskiego, któremu drzewo zawdzięcza swoje imię. Według podań Józef Wybicki, jako dziecko, bawił się wraz z rodzeństwem w cieniu, wówczas już ponad stuletniego drzewa. Ponadto, towarzyszył ojcu w pracach gospodarskich, po których siadali razem pod rozłożystą koroną dębu, a Piotr Wybicki opowiadał synowi o wojnie w 1733 roku, w której uczestniczył. W 1783 roku posiadłość została sprzedana niemieckiej rodzinie. Modeste Dehlweid - córka właścicieli - wspomina o drzewie w swojej książce. W 1945 roku wszyscy musieli pośpiesznie opuścić dwór. Pod dębem, po miesiącu od wyjazdu właścicieli, został znaleziony ich ukochany wilczur, który nie został wpuszczony na statek, więc powrócił do Będomina. W latach 1953-1976 nieopodal drzewa działała szkoła podstawowa, której młodzież, wraz z kierownikiem Tadeuszem Zielińskim, założyła Izbę Pamięci Józefa Wybickiego.

W 1978 roku zainaugurowana została działalność Muzeum Hymnu Narodowego. Dziś dąb z bogatą historią jest wdzięcznym obiektem malarzy i fotografików.http://swietodrzewa.pl/wp-content/uploads/2013/07/Dab-Wybickiego-2-300x225.jpg

 W plebiscycie Europejskie Drzewo Roku z Dębem Wybickiego z Będomina konkurować będą dęby z Czech, Słowacji, Szkocji, Francji, Włoch i Walii, a także wiąz z Bułgarii, dzika grusza z Węgier oraz topola z Irlandii.

Głosowanie trwa od 1 do 28 lutego na stronie www.swietodrzewa.pl lub www.treeoftheyear.org.

A już 1 marca zostaną ogłoszone wyniki.

Uwaga! należy kliknąć na link zwrotny w e-mailu, który otrzymamy po oddaniu głosu na stronie do głosowania.

 

 Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne.  Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta St. Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partner strategiczny: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska).  Partnerzy:  Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety


Kategoria: platan - DRZEWO ROKU
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2014 > 01 > 30

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u