BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2013 > 06 > 07
Kategoria: Dni Kóz 2013

"Dni Kóz 2013" Relacja z obchodów

Dodano: 2013-06-07 09:03:12Wygasa: 2013-06-30

kozy W dniach 1 i 2 czerwca 2013 roku Gmina Kozy obchodziła swoje święto

 DNI KÓZ 2013Dni Kóz relacja

pod hasłem „Dobre, bo koziańskie"

relacja poniżej ...

informacje szczegółowe w panelu: DNI KÓZ 2013

Hasło tegorocznej imprezy „Dobre, bo koziańskie" stanowiło nie tylko zaproszenie mieszkańców gminy do wspólnej zabawy, ale także miało być kwintesencją tego, co w Kozach najlepsze.

Organizatorzy, Dom Kultury w Kozach oraz Urząd Gminy Kozy, przewidzieli szereg imprez i koncertów.

Estrada DNI KÓZ została zlokalizowana na placu targowym w Kozach, a dla publiczności, udostępniono ogromny namiot, bo - jak każe tradycja koziańskiego święta - deszcz miał być jego nieodzownym elementem.

Pierwszy dzień koziańskiego święta rozpoczęliśmy od występów najmłodszego pokolenia Kozian, bo przecież w ten dzień przypadał Dzień Dziecka.

Zgromadzona widownia była pod wrażeniem barwnego przedstawienia w wykonaniu dzieci z Przedszkola Publicznego w Kozach.

Przedszkolaki z dużym powodzeniem próbowały swoich sił w popisach wokalno-tanecznych, choć wiele z nich podczas tego występu postawiło swoje pierwsze kroki na tak dużej scenie.

Nawet przelotny deszcz, towarzyszący raz po raz występom dzieci, nie był w stanie ostudzić gorącej koziańskiej publiczności, która odwdzięczyła się młodym wykonawcom i ich opiekunkom.

Następnym punktem programu było dyktando gminne, w którym uczestnicy zmagali się z zawiłościami polskiej ortografii.

Trudny tekst, opracowany przez nauczycieli j. polskiego Gimnazjum z Kóz, stawiał przed piszącymi nie lada wyzwanie.

Miano mistrza koziańskiego dyktanda wywalczyła mieszkanka Kóz Olga Ruta.

Drugie miejsce zdobył Maciej Kajzer z Bystrej Śląskiej, a trzecie miejsce - Magdalena Nitefor, 15-letnia Kozianka, jedna z najmłodszych uczestniczek dyktanda.

Koziańska publiczność, poza występami i konkursami, mogła też podziwiać wyroby rękodzieła artystycznego, skorzystać z bezpłatnych porad z zakresu zdrowia, a także zasmakować w ofercie punktów gastronomicznych.

Słodką niespodziankę dla uczestników Dni Kóz przygotowała Cukiernia Bujaków, której wypieki udekorowane koziańskimi motywami nie tylko osłodziły świętowanie, ale także zwyciężyły w konkursie na cukierniczy wyrób o nazwie „Koziańska Platanówka".

DNIOM KÓZ towarzyszył szereg działań, wśród których mogliśmy podziwiać popisy pilotażu samolotowego, skoki spadochronowe a także spotkać się z wolontariuszami i psiakami z Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt z Bielska-Białej.

Spółdzielnia Socjalna „Kino Marzenie", działająca od niedawna w Kozach, przygotowała dla najmłodszych warsztaty artystyczne a sporych atrakcji dzieciom i nie tylko dostarczało wesołe miasteczko.

W sobotnie późne popołudnie ważyły się sprawy najcięższej wagi.

Estrada tegorocznych Dni Kóz stała się miejscem zmagań konkursu siłaczy.

Konkurencje siłowe takie jak m.in. spacer farmera czy wyciskanie sztangi w pozycji leżącej, przykuły uwagę nie tylko miłośników sportów siłowych, ale także licznie zgromadzonej publiczności.

Uczestników zawodów oceniał m.in. Wiesław Wróbel, wielokrotny Mistrz Polski, Europy i Świata w wyciskaniu sztangi leżąc.

Zwycięzcą rywalizacji w II KOZIAŃSKICH ZAWODACH SIŁACZY okazał się mieszkaniec Głębowic Wojciech Żabiński.

Na kolejnych miejscach uplasowali się Ariel Zamorski (Wadowice) i Marcin Helwig - najlepszy z przedstawicieli gospodarzy.

Sobotni wieczór koziańskiego święta wypełniły już tylko występy muzyczne.

Do nich należał koncert inauguracyjny X Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych ZŁOTA TRĄBKA w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Kóz.

Dopełnieniem tej części imprezy był koncert zespołu M4U oraz zabawa taneczna z zespołem DESPERADO.

Drugi dzień koziańskiego święta rozpoczął występ Zespołu Pieśni i Tańca „Kozianie", folklorystycznej wizytówki gminy Kozy.

Następnie miało miejsce główne wydarzenie DNI KÓZ - X Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych ZŁOTA TRĄBKA 2013.

W tegorocznych zmaganiach wzięły udział następujące orkiestry dęte: Orkiestra Dęta regionu Rezekne z Łotwy, Youth Concert Band of Dány z Węgier, Orkiestra Dęta Ochotniczych Straży Pożarnych w Konopiskach, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wręczycy Wielkiej, Miejska Orkiestra Moderato z Warki, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej Wola z Woli Zachariaszowskiej, Dziecięco Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wręczycy Wielkiej. Poszczególne orkiestry wraz ze swoimi kapelmistrzami występowały przed jury konkursowym, w którego składzie znaleźli się: prof. Jan Wincenty Hawel - kompozytor, dyrygent, założyciel i dyrygent Śląskiej Orkiestry Kameralnej, były rektor Akademii Muzycznej w Katowicach, przewodniczący jury; ppłk dr Paweł Lewandowski - inspektor orkiestr wojskowych; Orlin Bebenow - instrumentalista, śpiewak, dyrygent, aranżer i kompozytor, wiceprezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy, mgr Wiesława Kobiela - sekretarz jury.

Poprzedzająca festiwalowe przesłuchania parada orkiestr zachwyciła swoją wielobarwnością i kunsztem orkiestr.

W oczekiwaniu na werdykt festiwalowego jury koziańska scena wypełniła się brzmieniem bardziej ostrych tonów.

To koziański zespół THE SHIVERS i jego muzyka sprawiły, że przez publiczność raz po raz przetoczyły się dreszcze...

Zwycięzcą koziańskiego festiwalu orkiestr dętych i zdobywcą Nagrody Grand Prix Beskidzkiego Muzykanta okazała się Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wręczycy Wielkiej z kapelmistrzem Bartłomiejem Piętą.

ZŁOTY DYPLOM - 1. Miejsce - odebrały dwie orkiestry: Youth Concert Band of DÁNY z Węgier (kapelmistrz Zsolt Katrin) oraz Orkiestra Dęta Ochotniczych Straży Pożarnych w Konopiskach (kapelmistrz Tomasz Hadrian).

SREBRNY DYPLOM otrzymała Orkiestra Dęta regionu Rezekne z Łotwy (kapelmistrz Roman Iwanow),

BRĄZOWE DYPLOMY - Miejska Orkiestra MODERATO z Warki (kapelmistrz Artur Gębski) i Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej "Wola" z Woli Zachariaszowskiej (kapelmistrz Lech Wnuk).

Ukoronowaniem tego dnia okazał się koncert Edyty i Łukasza Golców, której towarzyszyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kóz prowadzona przez kapelmistrza Stanisława Wróbla.

Tegoroczne DNI KÓZ zakończyła zabawa taneczna z zespołem STARZY PRZYJACIELE.

 

przygotował: T.Bednarski

 

uwaga...

galerie wiecej informacji na ten temat w prawym panelu kliknij- DNI Kóz 2013


Kategoria: Dni Kóz 2013
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2013 > 06 > 07

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u