BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2013 > 06 > 07
Kategoria: OCHRONA ZDROWIA

"Parasol dla Życia" apeluje o szczepienie małych dzieci !

Dodano: 2013-06-07 13:52:10Wygasa: 2013-06-30

parasol dla życia Stowarzyszenie „Parasol dla Życia" wspólnie z bielskim Starostwem Powiatowym zorganizowało konferencję 6 czerwca 2013r.

Jakie zagrożenia niesie brak tych szczepień?Dlaczego tak niebezpieczne są pneumokoki?W jakim wieku zagrażają nam najbardziej i dlaczego?

Prosimy koniecznie zobacz film-kliknij oraz opowiadania matek

o konferencji w Starostwie poniżej ...

Parasol dla Życia apeluje o szczepienie małych dzieci :: Powiat Bielski W spotkaniu, które otworzył Starosta Bielski Andrzej Płonka udział wzięli przedstawiciele samorządów gminnych i powiatowych z terenu południowej części województwa śląskiego, przedstawiciele Wojewódzkiej i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych oraz reprezentanci podmiotów leczniczych.

Samorząd lokalny powiatu bielskiego reprezentowała Helena Byrdy - Przybyła przewodnicząca Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Powiatu.

Stowarzyszenie Parasol dla Życia działa na rzecz rodzin dzieci chorych i cierpiących na skutek inwazyjnych chorób bakteryjnych. Zdecydowaną większość nich którym można zapobiec przez skuteczną profilaktykę.

Na konferencji prezes stowarzyszenia Sabina Szafraniec podkreśliła, że stowarzyszenie chce dzielić się swoimi doświadczeniami i przeżyciami oraz podejmuje działania w celu zabezpieczania małych dzieci, poniżej drugiego roku życia przed pneumokokami, bakteriami które w wyniku infekcji wirusowej mogą wywoływać poważne choroby, nierzadko kończące się śmiercią (typu zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych, sepsa).

Jak twierdzą lekarze pneumokoki są coraz bardziej oporne nie tylko na powszechnie stosowane antybiotyki, ale nawet opierają się lekom wyższej generacji, zwanych lekami ostatniej szansy.

Jedynie szczepienia mogą ograniczyć rosnącą agresywność tych bakterii.

Na spotkaniu podawano pozytywny przykład samorządu miasta Kielc, gdzie wprowadzono obowiązkowe szczepienia małych dzieci przeciw pneumokokom.

Dzięki tym szczepieniom o około 74% mniej małych dzieci hospitalizowano z powodu zapalenia płuc, a to dało już oszczędność o około milion złotych, bo koszt pobytu dziecka w szpitalu z tego powodu to ponad 3 tysiące złotych.

Stowarzyszenie walczy o dostępność i refundację szczepionek przeciw pneumokokom przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tak, jak to jest w innych krajach Europy.

Niestety statystyki wykazują, że w Polsce na tle innych krajów w Europie nadal ilość zaszczepionych dzieci jest niska.

Dyskutowano również nad poprawą dostępności do szczepień, rolą profilaktyki i edukacji, a także przyszłością samorządowych programów zdrowotnych.

Analizę rekomendacji programów zdrowotnych przygotowanych przez samorządy różnych szczebli, a wykonaną przez Agencję Oceny Technologii Medycznych , przedstawił Tomasz Prycel z Merket Access Audit.

Obecny na konferencji dr n.med. Marian Patrzałek podkreślał potrzebę pilnej zmiany w kalendarzu szczepień obowiązkowych małych dzieci, których układ odpornościowy nie zdążył się jeszcze w pełni ukształtować i nie jest gotowy do walki z niebezpiecznymi bakteriami.

Można temu zapobiec jedynie przez szczepienia i to już od 6 tygodnia życia dziecka.

„Twoja wiedza, chroni życie dziecka" - mówił dr M. Patrzałek.

Kończąc spotkanie naczelnik Wydziału Zdrowia Lucyna Majewska podziękowała ekspertom za udział w konferencji, uczestnikom za ich obecność, która zaowocuje przekazaniem informacji do gmin i podmiotów leczniczych.

Zwróciła uwagę, że szczepienia to skuteczna forma profilaktyki i promocji zdrowia, w które warto inwestować nie tylko ze względów społecznych, ale również ekonomicznych z uwagi na tańsze koszty zapobiegania niż medycyny naprawczej.

 /A.Macher

galeria i wiadomość ze strony: http://www.powiat.bielsko.pl/

Parasol dla Życia apeluje o szczepienie małych dzieci :: Powiat Bielski Parasol dla Życia apeluje o szczepienie małych dzieci :: Powiat Bielski Parasol dla Życia apeluje o szczepienie małych dzieci :: Powiat Bielski Parasol dla Życia apeluje o szczepienie małych dzieci :: Powiat Bielski Parasol dla Życia apeluje o szczepienie małych dzieci :: Powiat Bielski

---------------------------

zapraszamy do odwiedzenia strony Stowarzyszenia Parasol dla życia i zapoznanie się z apelem:

 

APEL Stowarzyszenia "Parasol dla życia"

  w sprawie

POPARCIE DLA WPROWADZENIA SZCZEPIEŃ PRZECIW PNEUMOKOKOM DLA WSZYSTKICH MAŁYCH DZIECI DO KALENDARZA SZCZEPIEŃ OBOWIĄZKOWYCH

Drodzy Państwo

My, rodziny skupione wokół Stowarzyszenia, zwracamy się do Państwa z prośbą o poparcie naszych starań, których celem jest zapewnienie wszystkim małym dzieciom ochrony przed pneumokokami.

Wiemy, że resort zdrowia ma świadomość zagrożenia i pochyla się nad problemem od kilku lat. Mamy wielką nadzieję, rozważania zakończą się w końcu podjęciem decyzji o zabezpieczeniu wszystkich dzieci przed atakiem pneumokoków i Polska dołączy do innych krajów UE, które takie szczepienia już wprowadziły, zgodnie z wytycznymi WHO.

Decyzja ta zapobiegłaby kolejnym dramatom, nieuchronnie związanym z zachorowaniem dziecka, rodzącym niepewność i bezsilność. Każda rodzina, w której dziecko choruje na pneumokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub inną inwazyjną postać choroby, musi stoczyć w szpitalu nierówną walkę z pneumokokami o życie dziecka. Niektórym się nie udaje. Niektóre dzieci pokonują chorobę i rozwijają się normalnie. Inne nie wychodzą z niej zwycięsko - są okaleczone, czasem głęboko upośledzone: nie chodzą, nie mówią, nie kontaktują się ze światem. Wymagają nieustannej opieki oraz długotrwałej i kosztownej rehabilitacji przez całe życie.

Decyzja ta przyniosłaby państwu efekty w postaci poprawy sytuacji epidemiologicznej oraz ograniczenia wydatków na leczenie, które staje się coraz mniej skuteczne, ponieważ pneumokoki są coraz bardziej oporne nie tylko na powszechnie stosowane antybiotyki (penicylina), ale co gorsze, w wielu przypadkach opierają się lekom wyższej generacji, zwanych lekami ostatniej szansy.

Problem jest tak poważny, że szczepienia przeciw pneumokokom powinny być refundowane przez państwo, by każda rodzina miała równe szanse dostępu do skutecznej profilaktyki i by - dzięki efektowi skali, wynikającemu ze szczepienia całej populacji dzieci - możliwe wreszcie było ograniczenie rosnącej agresywności tych bakterii, czyli zahamowanie ich "panoszenia się".

Sabina Szafraniec,
prezes Stowarzyszenia,
wraz z innymi Rodzinami

Proszę kliknąć w ten link i wysłać maila ze słowami poparcia:

"POPIERAMY APEL O WPROWADZENIE SZCZEPIEŃ PRZECIW PNEUMOKOKOM DLA WSZYSTKICH DZIECI DO KALENDARZA SZCZEPIEŃ OBOWIĄZKOWYCH"

Zachęcamy do obejrzenia filmu z wypowiedziami niektórych Mam ze Stowarzyszenia

pt Dlaczego pnumokoki są takie groźne"

opr.hk


Kategoria: OCHRONA ZDROWIA
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2013 > 06 > 07

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u