BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2013 > 06 > 03
Kategoria: platan - DRZEWO ROKU

Rusza głosowanie na Drzewo Roku 2013 ...

Dodano: 2013-06-03 08:07:07Wygasa: 2013-06-30

Święto drzewa 1 czerwca na stronie internetowej www.swietodrzewa.pl rozpocznie się plebiscyt Klubu Gaja na Drzewo Roku 2013.

Internauci będą głosować na 11 drzew, wybranych do finału spośród 191 zgłoszonych ze wszystkich 16 województw w kraju.

Ubiegłorocznym zwycięzcą było nasze drzewo! Platan z Kóz   reprezentował Polskę w konkursie Europejskie Drzewo Roku, w którym zajął drugie miejsce.

Konkurs zwraca uwagę na konieczność ochrony przyrody,  integruje społeczności lokalne w całej Polsce, podkreślając ich związek z drzewami szczególnie przez nie docenianymi ...

To 3. edycja konkursu Klubu Gaja - Drzewo Roku. Jego ambasadorami są podróżniczka i autorka, Elżbieta Dzikowska oraz reżyser i senator, Kazimierz Kutz.

Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów.

 

Na 3. konkursu Drzewo Roku 2013 drzewa zgłaszały placówki oświatowe, urzędy gmin, nadleśnictwa, stowarzyszenia i osoby prywatne. 

Finaliści tegoroczni to:

Dąb Wojsław (Mikorowo, gmina Czarna Dąbrówka, woj. pomorskie)

Rośnie przy głównej drodze do miejscowości. Jego imię związane jest z postacią, o której w kronice napisano tylko tyle: żył w 1330 roku, kim był i co robił, nie wiadomo. Młodzi mieszkańcy wsi postanowili samodzielnie uzupełnić historię, a drzewo rozsławić.

Dąb Wybickiego (Będomin, gmina Nowa Karczma, woj. pomorskie)

Rośnie nieopodal dworu - miejsca narodzin Józefa Wybickiego, twórcy hymnu Polski. Obecnie znajduje się tu Muzeum Hymnu Narodowego.

Lipa  (Cielętniki, gmina Dąbrowa Zielona, woj. śląskie)

Cielętnicka lipa rozszerza się, a nie zwęża,  ku górze. Legenda głosi, że pewien wojewoda po śmierci syna posadził tu18 lip, które zrosły się w jeden organizm. Drzewo jest ogrodzone i zabezpieczone przed... obgryzaniem.

Lipa Gracja (Tuszyn, gmina Dzierżoniów, woj. dolnośląskie)

Rośnie w zabytkowym parku wokół XVII-wiecznego pałacu, w którym działa szkoła. Drzewo stało się bohaterem projektu edukacyjnego. Według legendy to ono uratowało w czasie pożaru mieszkańców pałacu.

Lipa (Irządze, woj. śląskie)

Rośnie w parku wokół XVII-wiecznego dworu. Podczas II wojny światowej w dziupli lipy ukrywano tajną gazetę. Pewnego dnia dziuplą zainteresował się jeden z niemieckich żołnierzy.

Nasza lipa (Łaziska Górne, woj. śląskie)

Jest symbolem życia kulturalnego miasta toczącego się wokół Miejskiego Domu Kultury, przed którym stoi. Zainteresowanie lipą wśród mieszkańców wzrosło, gdy jej siostra - druga lipa przed domem kultury - została wycięta. Na jej miejscu posadzono nową lipę, pieszczotliwie przezwaną córeczką.

Sosna (Przerodki, gmina Lubowidz, woj. mazowieckie)

Nietypowy kształt drzewa wyróżnia go w krajobrazie. Legenda z nim związana dotyczy carskiego żołnierza, który pilnował granicy i ... Kasi, pasącej w tym rejonie krowy. Gdy jedno ze zwierząt utknęło na podmokłym brzegu rzeki dziewczyna poprosiła Jurę o pomoc.

Lipa (Sandomierz, woj. świętokrzyskie)

Rośnie na wzgórzu, gdzie dziś stoi kościół św. Jakuba. W XIII wieku mieszkał tu dominikanin, który chciał w tym miejscu wybudować klasztor. Zmarł nie osiągnąwszy celu. Korzenie lipy przy jego grobie zamiast rosnąć w ziemi, ozdabiają niebo.

Mamutowiec (Brwice, gmina Chojna,  woj. zachodniopomorskie)

To jedyne tego gatunku drzewo w Polsce z nasadzeń przedwojennych. Rośnie na terenie parku, w którym, jako dziecko bawił się Henning von Tresckow - przyszły generał i organizator kilku zamachów na Adolfa Hitlera.

Dąb Przyjaciel (Budzisław Stary, woj. wielkopolskie)

Mieszkańcy Budzisławia i okolic uważają, że to drzewo ochrania ich od różnych nieszczęść, a szczególnie od wyładowań atmosferycznych. Opowiadają o wielkich burzach, podczas których nigdy nie został uszkodzony żaden dom natomiast przydrożny dąb - wielokrotnie.

Dąb Powstańców 1863 r. (okolice wsi Bieliny, Puszcza Kampinoska,  woj. mazowieckie)

Carscy kozacy wieszali na nim młodych powstańców. W 2008 r. odłamał się jeden z wielkich konarów dębu. Jego część została przekazana do Muzeum - Miejsca Pamięci w Palmirach, a z reszty wykonano pamiątkowe krzyże.

Więcej informacji o drzewach - finalistach na: www.swietodrzewa.pl

Plebiscyt zakończy się 30 czerwca.

Zapraszamy do głosowania w tegorocvznym konkursie !!!

***

Konkurs Drzewo Roku promuje postawy szacunku dla przyrody w najbliższym otoczeniu i wyszukuje przykłady ciekawych związków pomiędzy tożsamością lokalnej społeczności, a drzewem szczególnie przez nią docenianym. Poszukuje „drzew z opowieścią, które pobudzają wyobraźnię i jednoczą ludzi". Pomaga społecznym i zawodowym przyrodnikom w ochronie i propagowaniu wartości kulturowej i biologicznej drzew; inicjuje przedsięwzięcia społeczne o charakterze ekologicznym i nagłaśnia tego typu działania.

Drzewo Roku jest częścią Święta Drzewa - programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja. Jego celem jest  edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu. Wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia, i do zmniejszenia skutków globalnego ocieplenia. W 10. edycji programu zasadzono rekordową liczbę drzew - ponad 102 000. Wzięło w nim udział - ponad 56 000 osób.

 

Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Honorowy patronat nad 10-leciem Święta Drzewa Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej. Partner strategiczny: Lasy Państwowe. Partnerzy : LeasePlan, Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka.

 


Kategoria: platan - DRZEWO ROKU
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2013 > 06 > 03

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u