BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2013 > 05 > 29
Kategoria: O KOZACH ... inaczej

Konferencja "Tradycje muzealne i kolekcjonerskie" - uznanie dla wkładu Kozian!

Dodano: 2013-05-29 09:50:08Wygasa: 2013-06-08

B.Jurzak w trakcie prezentacji postaci A.Zubera na konferencjiW dniu wczorajszym tj 28 maja w bielskim muzeum miała miejsce konferencja naukowa w ramach projeku wystawienniczo-edukacyjno-wydawniczego „Sztuka to wolność wyboru, prawo do przeżycia i wzruszenia. Stanisław Oczko - historyk sztuki i malarz" zatytułowana "Po obu stronach rzeki Białej - Tradycje muzealne i kolekcjonerskie"

Dużo miejsca poświęcono w niej postaci Adolfa Zubera i zbiorom Izby Historycznej w Kozach ...

Konferencja naukowa, której prowadzenie objęli: prof. Michał Kliś i dr Ewa Janoszek odbyła się w Muzeum w Bielsku-Białej przy ul. Wzgórze 16 w dniu 28 maja br.w godzinach  od 10:00 do 16:00

Miała ona na celu przybliżenie procesu powstawania i tworzenia prywatnych kolekcji, które z biegiem czasu stają u podwalin instytucji muzealnych.

Zaproszeni referenci - przedstawiciele środowisk badawczych z Katowic, Krakowa, Cieszyna, Bielska - Białej, Kóz i Żywca - przybliżyli postacie wywodzące się z różnych środowisk ze szczególnym uwzględnieniem terenu Bielska i Białej, funkcjonujące w bardzo odmiennych kontekstach społeczno-kulturowych, którym jednak wspólne było przywiązanie do regionu, poszanowanie jego historii i kultury.

Omówione i przypomniane zostały m.in. sylwetki:

  • kustosza pierwszego Muzeum w Bielsku - E. Schnacka;
  • współtwórcy tradycji muzealnych w Białej - W. Kroczka;
  • założyciela i dyrektora przedwojennego Muzeum Śląskiego w Katowicach - T. Dobrowolskiego;
  • inicjatora zbiorów Izby Historycznej w Kozach - A. Zubera;
  • działalność M. Bożka - właściciela zamku w Grodźcu Śląskim oraz wkład mieszkańców Żywca w tworzenie i rozwój muzeum.

Konferencja pozwoliła  na określenie roli i pozycji bielsko-bialskiego muzealnictwa w perspektywie historyczno-regionalnej, jak i w kontekście teraźniejszości.

Program na wstępie  obejmował  wystąpienia: Iwony Purzyckiej- dyrektora Muzeum w Bielsku-Białej oraz  Teresy Dudek Bujarek - prezesa Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddziału Górnośląskiego w Katowicach.

Potem kolejno głos zabierali: Leszek Wąs, Jarosław Rolak, Dorota Firlej z Żywca, Bartłomiej Jurzak z Kóz, Mariusz Makowski z Grodźca

Konferencję zakończyła dyskusja i podsumowanie dokonane przez Dyrektor Muzeum w Bielsku-Białej. Pani Dyrektor poinformowała również, że wniedługim czasie ukaże się publikacja zawierająca wystąpienia i wnioski z konferencji.

Następnie w obecności kustosza wystawy Patryka Oczki (również Kozianina) goście zwiedzili ekspozycje poswięconą sylwetce Stanisława Oczki pt " „Sztuka to wolność wyboru, prawo do przeżycia i wzruszenia. Stanisław Oczko - historyk sztuki i malarz"

Miłym akcentem było podkreślenie wielkiej roli jaką dla muzealnictwa okręgu bielskiego uczynili dwaj Kozianie: Stanisław Oczko, i za Jego przykładem i wskazówkami  Adolf Zuber jak również słowa uznania dla idei tworzenia i kontynuowania  wydawnictwa "Zeszytów społeczno -historycznych Gminy Kozy".

Zdaniem zacnego grona historyków sztuki i muzealnictwa środowiska bielskiego, ta publikacja stanowi kuriozum  i wywołuje  uczucie zazdrości i szczerego podziwu dla inicjatywy koziańskiego, lokalnego środowiska .

Galeria pochodzi ze strony Muzeum w Bielsku-Białej

W Muzeum Okręgowym w Bielsku-Białej, około 1976 roku Adolf Zuber i dawne Młodzieżowe Koło Historyczne foto miniaturafoto miniaturafoto miniaturafoto miniaturafoto miniaturafoto miniaturafoto miniaturafoto miniaturafoto miniaturafoto miniaturafoto miniaturafoto miniaturafoto miniaturafoto miniaturafoto miniaturafoto miniaturafoto miniaturafoto miniaturafoto miniaturafoto miniatura

opr.HK


Kategoria: O KOZACH ... inaczej
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2013 > 05 > 29

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u