BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2013 > 01 > 31
Kategoria: platan - DRZEWO ROKU

Platan z Kóz Europejskim Drzewem Roku 2013 (?!) - wszystko zależy od internetowego głosowania ....

Dodano: 2013-01-31 13:20:43Wygasa: 2013-02-12

W tym konkursie biorą udział drzewa, które zwyciężyły w konkursach krajowych.platan w Kozach Drzewo Roku 2012

Platan z Kóz zdobywając tytuł „Drzewa ROKU 2012" w Polsce, będzie teraz reprezentował NASZ KRAJ w plebiscycie europejskim ... 

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM , a szczególnie ludziom młodym: dzieciom i młodzieży, KTÓRZY ZAGŁOSOWALI NA PLATANA w konkursie krajowym, przyczyniając się do jego sukcesu i promując również w ten sposób naszą logo konkursu europejskiegomiejscowość i jej walory przyrodniczo-turystyczne ... 

Przez cały luty będzie trwało internetowe głosowanie, w którym obok naszego platana  będą drzewa z Czech, Słowacji, Irlandii, Bułgarii i Węgier.

 Kandydatury drzew : dostępne na stronie http://www.treeoftheyear.org/

PROSIMY teraz wszystkich o wsparcie i  GŁOSY na platana z Kóz

w plebiscycie na EUROPEJSKIE DRZEWO ROKU 2013 !!! 

Więcej na ten temat poniżej ...

.. Nie szukamy drzewa najstarszego, najwyższego, największego, najpiękniejszego ani najrzadszego. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z historią, która jednoczy ludzi ..."

... to cytat z przesłania konkursu EUROPEJSKIE DRZEWO ROKU 2013.

Dlaczego nasz platan?

platan w KozachTo jedyne tak piękne i okazałe drzewo tego gatunku w okolicy i na trwale związane z historią i bieżącymi wydarzeniami miejscowości KOZY.

Wszyscy tutaj znają to drzewo i otaczają je szczególną czcią i opieką.

Rośnie w samym centrum miejscowości obok obecnie remontowanego dworu dawnych właścicieli dóbr koziańskich, stanowiąc  „zielone serce" miejscowości.

Platan jest niemym świadkiem wydarzeń w Kozach na przestrzeni prawie 200-u lat!.

W Jego okolicy odbywają się wszystkie ważne imprezy gminne.

Jego cechy stały się przesłaniem dla inicjatywy powołania i wręczania (od 2007 roku) w Kozach honorowego wyróżnienia „Platan" ludziom, w szczególny sposób zasłużonym dla miejscowej kultury i tradycji.

Drzewo to, zostało w ubiegłym  roku zakwalifikowane do 11 finałowych drzew z pośród 290 zgłoszonych w konkursie ogólnopolskim Klubu Gaja i wygrało plebiscyt !!!

Platan z Kóz zdobył ponad 7 tys. głosów i daleko z tyłu pozostawił Bartka ogólnie znanego i najstarszego dęba w Polsce.

Wszystko to dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, organizacji społecznych, mieszkańców, ich rodzin, przyjaciół i znajomych z Polski i zagranicy.

Nie było  by tego zwycięstwa bez akcji naszej młodzieży i jej zdeterminowaniu w walce o pozyskanie kolejnych głosów dla platana na wszystkich portalach społecznościowych.

W wyniku tych wszystkich działań  o naszej miejscowości usłyszało bardzo wiele ludzi  w Polsce.

Wiele z tych osób  przyjeżdza żeby zobaczyć to piękne  drzewo i ... naszą miejscowość - Kozy.

Platan stanowi atrakcję turystyczną miejscowości i jej zieloną wizytówkę.

Teraz otwiera się szansa aby usłyszała o nas już nie tylko Polska ... ale i Europa.

Organizatorem konkursu  europejskiego pod nazwa  „Europejskie Drzewo Roku 2013" jest Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska

Od 1  lutego  będzie trwało internetowe głosowanie, w którym obok naszego platana o ten tytuł walczyć  będą drzewa z  5 krajów europejskich

 

Kandydatury drzew : dostępne na stronie http://www.treeoftheyear.org/

TUTAJ można oddać głosy od 1-28 lutego  LINK DO GLOSOWANIA

 

Choć głosowanie na Europejskie Drzewo Roku rozpocznie się od 1 lutego mieszkańcy Kóz już  od początku stycznia podjęli działania na rzecz popularyzacji drzewa.

Od 1 stycznia działa aktywnie funpage na facebooku pod hasłem akcja społeczna"Razem dla platana".

Na tym profilu społecznościowym  przeprowadzono konkurs na logo akcji "Razem dla platana".

Zwycięskie logo (praca Bartłomieja Kuniczuka) to umieszczony w zaznaczonym przerywana linią kole, zielony liść platana z wkomponowanym herbem Kóz .logo akcji Razem dla Platana

Symbolika tego graficznego logo akcji to wyraz wspólnoty i jedności działania całej społeczności Kóz z otwarciem też (linia przerywana koła) na pomoc i działania płynące z zewnątrz.

Kolejnym przedsięwzięciem  akcji społecznej Razem dla Platana było poszukiwanie osób, które poprzez swoje dokonania obdarzeni są społecznym zaufaniem i cieszą się szczególną sławą i  zdeklarują się aktywnie popierać naszą akcje głosowania.

Tytuł Ambasadora akcji "Razem dla platana" otrzymali juz znany historyk Wojciech Roszkowski, który gościł w Kozach z wykładem, Szymon Baron prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego podczas zakładania koła PTT w Kozach,  znany bielski pięściarz mistrz olimpijski Marian Kasprzyk podczas charytatywnego koncertu oraz prezes Koła Przewodników Turystycznych im. Stefana Czerneleckiego w Bielsku-Białej Jerzy Jurczak i inni...

Równolegle  rozpoczął się konkurs plastyczny Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Kóz dla dzieci ze szkół podstawowych pt "Platan z Kóz Drzewem Roku 2012 w Polsce, na który spłynęło ok.40 prac.

Specjalnie powołane jury wyróżniło 5 prac - ogłoszenie wyników nastąpi na początku lutego podczas specjalnego spotkania w Domu Kultury.

Kolejnym krokiem przygotowawczym było spotkanie z przedstawicielami Klubu Gaja.

Zrodził się wspólny projekt zorganizowania  happeningu pod platanem.

Zachęta do głosowania i temat naszego platana towarzyszyć będzie wszystkim planowanym spotkaniom zarówno artystycznym jak i informacyjnym :

 • Urząd Gminy Kozy organizuje  wspólnie z Klubem Gaja 1 lutego konferencję prasową w sprawie udziału w konkursie na Europejskie Drzewo Roku.

Podczas spotkania zaprezentowane będą informacje na temat:

• laureata konkursu Drzewo Roku 2012 Klubu Gaja – platana z parku dworskiego w centrum Kóz
• konkursu Europejskie Drzewo Roku (1-28 lutego), w którym startuje platan
• akcji społecznej – Razem dla platana

Będziemy o tych działaniach i przebiegu głosowania informować  na bieżąco lokalne media. Są  informowane lokalne portale internetowe.

platan z Kóz zimową nocą fot.G.PędzimążWydano specjalna ulotkę-widokówkę z platanem, pojawią się plakaty i wizytówki promujące akcję.

Biuletyn Koziańskie Wiadomości  poświęca na bieżąco  temu tematowi wiele miejsca.

Wysyłane są e-maile i pisma do współpracujących z urzędem i Gminą firm i instytucji.

Ponadto:

 • Dnia 8 lutego w godzinach rannych odbędzie się happening pod platanem.

  W tym wydarzeniu weźmie udział młodzież z koziarskich szkół wraz z opiekunami oraz zaproszeni goście.

  • Platan otrzyma od dzieci i młodzieży piękny  "naj-otul" szal złożony z prac konkursowych szkół podstawowych na najdłuższy szalik dla platana - symbol "tulenia" opieką drzewa.
  • Konkursowe graffiti o tematyce przyrodniczej wykonane przez Gimnazjum ozdobi  metalowy płot obok platana co poprawi estetykę otoczenia drzewa.(trwa remont pałacu)
  • Będzie  odtańczony wokół fontanny  "platanowy" biały polonez maturzystów,
  • przewidywany jest krótki występ muzyczny oraz  konkursy i zadania specjalne dla uczestników spotkania.
  • oraz słodki poczęstunek - zielone "platanówki"
 • W dniu 8-go i 14-stego lutego br. miejscowe Koło Miłośników Fotografii organizuje sesje fotograficzną dla zakochanychplatan w Kozach miejsce dla zakochanych i dla tych, którzy chcą mieć fotkę odzwierciedlającą miłość „plataniczną" ( fotkę pamiątkową z platanem w tle).                                                         
 • będzie konferencja prasowa promująca akcję
 • Zapraszamy do atelier pod "zielonym sercem miejscowości" czyli  na ławeczkę  pod platana na "platanową" herbatkę zimową ... w "Walentynki" 14 lutego br. szczegóły - kliknij link 
 • Zapraszamy też na prelekcję Pana Jakuba Połącarza pt. „Zabytkowy park pałacowy w Kozach” oraz  rozstrzygnięcie konkursu „Kojskie filmowanie” w dniu 1 lutego 2013 roku o godzinie 17.00 w Galerii Domu Kultury w Kozach.
 • Pojawi się też amatorska ale świetna i nowatorska strona o Kozach. Zagadka co do jej autora i użytych form wizualnych rozwiążę się na specjalnym spotkaniu w na początku  lutego br.w Domu Kultury
 • Wtedy również będzie wystawa pokonkursowa i zostaną wręczone nagrody w konkursie plastycznym dla dzieci "Platan z Kóz Drzewem Roku 2012 w Polsce"
 • Cały czas trwają też konkursy i  zagadki na facebooku Razem dla Platana - można zdobywać nagrody!
 • Tam też pojawiają się prawie codziennie nowe ciekawe informacje na ten temat - zapraszamy do śledzenia akcji ! kliknij  i "polub" ten profil, a będziesz otrzymywał na bieżąco informacje dotyczące aktualnych wydarzeń. Zrobiło to już ponad 1000 osób!

 

Odnośnie dalszych działań poinformujemy w najbliższym czasie.

 

.......

Termin i zasady głosowaniaw Europejskim Konkursie Drzewo Roku 2013

- głosowanie trwa od 1 do 28 lutego 2013 roku

- przez ostatni tydzień od 21 do 28 lutego 2013 roku wyniki głosowania nie będą publikowane

- w przypadku przeładowywania serwera nieuczciwie oddanymi głosami Nadace Partnerství, organizator konkursu, zastrzega sobie prawo

przerwać głosowanie

WAŻNOŚĆ GŁOSÓW

- jedna osoba może zagłosować tylko raz używając swojego adresu e-mail

- głosy wysłane z nieprawidłowego adresu e-mail są niedozwolone i zostaną usunięte

- Nadace Partnerstvi zastrzega sobie prawo sprawdzenia adresu e-mail użytego do głosowania, a w przypadku nieprawidłowości, prawo w do usunięciu takiego głosu

OGŁOSZENIE WYNIKÓW

- po zakończeniu głosowania wyniki zostaną podane w informacji prasowej opublikowanej przez Nadace Partnerstvi.

BEZPIECZEŃSTWO DANYCH

- dane personalne (adres e-mail) zostaną użyte tylko do identyfikacji głosujących i nie będą dalej wykorzystywane ani przetwarzane

 

 

Akcję "Razem dla platana" można też śledzić na stronie

 https://www.facebook.com/razemdlaplatana

platan w Kozach - drzewo Roku 2012 w Polsce

Platan z Kóz - Dzień Dziecka 2011r.

 

więcej o konkursie:  http://www.facebook.com/Swieto.Drzewa

Program Święto Drzewa,  którego elementem jest konkurs Drzewo Roku został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partner strategiczny: Lasy Państwowe. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Partnerzy: LeasePlan, Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Kampania Miliarda Drzew dla Planety, Nadace Partnerstvi, Miasto Stołeczne Warszawa, Partnerstwo dla Klimatu, Biblioteka Śląska, Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów, Uniwersytet Śląski.

PROSIMY O PRZYŁACZENIE SIĘ DO AKCJI I GŁOSY 

!! NA NASZEGO PLATANA !!

 

opr.HKozieł

 


Kategoria: platan - DRZEWO ROKU
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2013 > 01 > 31

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u