BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2012 > 08 > 28
Kategoria: DOŻYNKI 2012

XIII Dożynki Województwa Śląskiego już za nami ...

Dodano: 2012-08-28 11:42:32Wygasa: 2012-09-06

Dożynki - doroczne święto polskiej wsi - nie było w tym nic nowego,wieniec dozynkowy

gdyby nie fakt, że Kozy zostały organizatorem

XIII Dożynek Województwa Śląskiego ... po raz pierwszy!

Była to chwila dla nas szczególnie ważna i historyczna ...

Kilkumiesięczne przygotowania sprawiły, że bez obaw oczekiwaliśmy na naszych dożynkowych gości, a jedyną niewiadomą była oczywiście pogoda.

Wybór naszej Gminy na gospodarza wojewódzkich dożynek nie był przypadkowy; mamy już przecież wieloletnie doświadczenie w organizowaniu gminnego święta plonów. Bardzo dobra opinia o tamtych uroczystościach jak widać nie pozostała bez echa i sprawiła, że to właśnie Gminie Kozy Zarząd Województwa Śląskiego wraz z wojewódzkimi organizacjami rolniczymi powierzył to odpowiedzialne i zaszczytne zadanie.

Przedsmak rolniczego święta mogliśmy już poczuć w sobotę.

Pchli targ, a także stoiska rzemiosła ludowego i wyrobów pszczelarskich oczekiwały na odwiedzających już w godzinach przedpołudniowych.

Na terenie parku dworskiego podziwialiśmy m.in. wielobarwne kompozycje kwiatowe - dzieło lokalnych gospodarstw ogrodniczych.

Koziańscy harcerze w tym czasie uczest-niczyli w warsztatach dożynkowych. Polegały one na wypieku kołaczy, których smakowity aromat unosił się w rejonie Szkoły Podstawowej nr 1. Z kolei koziański stadion był miejscem, gdzie rozegrane zostały zawody Pucharu Polski w modelarstwie lotniczym, czyli I Bitwa o Podbeskidzie.

W sobotnie popołudnie i wieczór w świąteczny nastrój wprawiły nas występy lokalnych zespołów na estradzie głównej. Tutaj też mogliśmy obejrzeć spektakl kabaretu „Spotkanie z Balladą". Wieczorny klimat dożynkowego święta umiliła wszystkim zabawa taneczna a swoimi atrakcjami kusiło wesołe miasteczko.
Niedzielne uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od barwnego korowodu, który wyruszył z ul. Szkolnej. Uczestniczyła w nim kawalkada pojazdów rolniczych a także zaprzęgi konne. W odświętnie udekorowanych bryczkach znamienici przedstawiciele władz i życia społeczno-politycz-nego naszego województwa, prowadzeni przez Starostów Dożynkowych, dotarli w korowodzie do koziańskiego kościoła pw. świętych App. Szymona i Judy Tadeusza.

Istotnym punktem obchodów była dziękczynna Msza Święta Koncelebrowana, której przewodniczył ksiądz biskup Tadeusz Rakoczy. W uroczystości tej brały udział poczty sztandarowe organizacji rolniczych oraz przedstawiciele życia społeczno-politycznego województwa i regionu. Symbolicznym momentem Mszy Św. było poświęcenie plonów.

Po zakończonych uroczystościach religijnych uczestnicy korowodu dożynkowego, zaproszeni goście jak i licznie zgromadzeni mieszkańcy Kóz, dotarli na główne miejsce uroczystości. Właśnie tutaj miały miejsce istotne wydarzenia wojewódzkiego święta plonów, a jednym z najważniejszych była ceremonia przekazania chleba. Starostowie dożynek, Maria i Stefan Haczkowie, w symbolicznym geście dzielenia się chlebem - owocem pracy rolników i ogrodników - przekazywali go na ręce włodarzy województwa, powiatu, gminy i przedstawiciela Prezydenta RP.

Następnie miały miejsce okolicznościowe przemówienia oraz wręczanie nagród i odznaczeń.

Wśród nagrodzonych przez Zarząd Województwa Śląskiego znalazły się następujące osoby i firmy:

Marek Małecki, Kazimierz Sztafa, Stanisław Wróbel, Wiesław Wróbel oraz ANGA - Uszczelnienia Mechaniczne (Kozy), CHARISTIA - Sp. J. - Agnieszka i Mateusz Cieślik (Kozy), KLIMORS - Zakład Urządzeń Chłodniczych i Klimatyzacji (Kozy), KLINGSPOR - Techniki Szlifowania (Bielsko-Biała).

Podniosły charakter centralnych uroczystości dożynkowych był równoważony przez konferansjera Małgorzatę Kiereś. Ubrana w strój górali cieszyńskich wnosiła na dożynkową estradę powiew folkloru i humoru. Wraz z nią ogromną dozę ludowości wniósł zespół „Kozianie", który zaprezentował licznie zebranej publiczności koziańskie stroje ludowe.
Równolegle z uroczystościami na estradzie głównej miały miejsce ciekawe wydarzenia w parku dworskim. Wystawy płodów rolnych i ogrodniczych, ekspozycje pszczelarzy, spotkania w punktach doradztwa rolniczego, to tylko niektóre atrakcje, które złożyły się na tzw. piknik zbożowy.

Tutaj rozstrzygnięty został konkurs na wieniec dożynkowy, którego zwycięzcami w swoich kategoriach okazały się następujące Koła Gospodyń Wiejskich: KGW Międzyrzecze Dolne w kat. wieńce płaskie; KGW Babice w kat. korony; KGW Malec w kat. kompozycje. Natomiast Koło Gospodyń Wiejskich z Kóz zostało nominowane do reprezentowania Powiatu Bielskiego w Dożynkach Prezydenckich, które odbędą się w dniach 15-16 września w Spale.


Dożynkowej biesiadzie w parku dworskim towarzyszyły przez cały czas występy zespołów folklorystycznych Kół Gospodyń Wiejskich, popisy clownów, spotkania towarzyskie, śmiech i zabawa. Uzupełnieniem świętowania był wieczorny koncert folkowego zespołu „Stonehenge", a zwieńczeniem XIII Dożynek Województwa Śląskiego były nocne pokazy laserowe.
I najważniejsze, urzekającej atmosfery ludowego pikniku nie zdołały przerwać nawet przelotne opady deszczu.

Koziańska społeczność pokazała, że jest w stanie przygotować i sprawnie zrealizować tak dużą uroczystość. Szczególne podziękowania należą się wszystkim tym, którzy swoim zaangażowaniem, doświadczeniem i kreatywnością przyczynili się do tego, że ludowe święto plonów stało się wspaniałą okazją nie tylko do udanej zabawy, ale przede wszystkim do promocji naszej gminy w całym województwie.

zdjęcia i opracowanie

T.Bednarski

 

 


Kategoria: DOŻYNKI 2012
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2012 > 08 > 28

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u