BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2012 > 08 > 14
Kategoria: DOŻYNKI 2012

Gospodarze tegorocznych dożynek

Dodano: 2012-08-14 13:15:37Wygasa: 2012-08-27

Państwo Maria i Stefan Haczek 

będą Starostami organizowanych w tym roku, w naszej miejscowości 

- XIII-tych Dożynek Województwa Śląskiego

 

więcej na ten temat poniżej i w zakładce DOŻYNKI 2012 (prawy panel strony gminnej)

 

Państwo Haczkowie poznali się podczas nauki w szkole ogrodniczej i już ponad 30 lat razem dzielą życie i obowiązki związane z pracą w gospodarstwie rolnym.

Państwo Haczkowie Maria i Stefan

Rolnictwo jest ich źródłem utrzymania i zarazem życiową pasją.

U pana Stefana zawód rolnika i uprawa roli wywodzi się z wielopokoleniowych tradycji.

Rodzina pani Marii nie miała tradycji rolniczych,  jednak to dzięki ich wsparciu i pomocy, udało im się zainicjować i rozwijać działalność w tym kierunku.

Początkowo wspólnie zajmowali się ogrodnictwem i sprzedażą produkcji kwiatowej, a uprawa rolna, sadownictwo  i  hodowla owiec stanowiła jej uzupełnienie.

Od lat osiemdziesiątych Pani Maria zajmuje się prowadzeniem własnej kwiaciarni i gospodarstwem domowym.

Kompozycje bukietowe, balkonowe, rabatowe i doniczkowe, a także choinki, zdobią mieszkania, balkony i ogrody wielu domów znajdując uznanie kupujących. Wyjątkowe zdolności florystyczne oraz Jej ciepły stosunek do ludzi sprawia, że każdy kto raz odwiedził to miejsce chętnie do niego wraca.

Od dłuższego czasu pasją pana Stefana jest  stworzenie ekologicznego  gospodarstwa rolnego polegającego na częściowym odtworzeniu kulturowym miejsca i dawnych metod gospodarowania.

Prowadzi sukcesywny remont XIX-wiecznego domu i zabudowań gospodarczych odziedziczonych po  rodzicach, stale poszerza  tereny upraw i pastwisk, założył staw rybny,  zwiększa  stado bydła.

Została też utwardzona dojazdowa droga i plac na posesji, zakupiono sprzęt i urządzenia wspomagające prace rolne i hodowlane.

Działania te znalazły uznanie dla gospodarstwa w postaci nagród i wyróżnień w konkursach kolejno 2009 zyskało II miejsce, a w 2010 uznano je za najlepsze rolne gospodarstwo ekologiczne w kategorii Ekologia i Środowisko w Województwie Śląskim.

Rozwijana jest tutaj również  agroturystyka. Na gości czekają wyremontowane pokoje, i ekologicznie wytworzona  żywność. Z okien rozpościerają  się piękne widoki  na góry,  lasy, łąki, pola i pastwiska.  Jest stary sad i staw. Wszystko utrzymane w  klimacie tradycyjnej wiejskiej posiadłości.

Prawie wszystkie dochody z  prowadzonych wspólnie działalności przeznaczane są obecnie  na tę  inwestycję.  Na dzień dzisiejszy jest to największe gospodarstwo ekologiczne w powiecie bielskim.

Gospodarzy tego siedliska charakteryzuje też ogromna otwartość i niezwykła gościnność. Czuje się ją tutaj na każdym kroku. Mimo wielu obowiązków i ciężkiej pracy potrafią  wygospodarować czas dla innych: krewnych, znajomych czy gości.

Kulturowe dziedzictwo rodziny i pasje rolnicze przejmują od rodziców teraz synowie.

Ogrodnictwo, szkółkarstwo i produkcje roślin kwiatowych od kilku lat samodzielnie prowadzi starszy syn - Wojciech. Prawie wszystkie rośliny ozdobne w kwiaciarni mamy pochodzą z Jego hodowli.

Młodszy z synów- Szymon, pomaga przy uprawach rolnych i hodowli zwierząt. Podobnie jak rodzice i brat wybrał szkołę ogrodniczą. Obecnie jest  w klasie maturalnej i już ma swoje własne sukcesy. W Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych pokonał wszystkie progi i zakwalifikował się do finału krajowego.

Działalność na gruncie społecznym rodziny Haczków też ma wielopokoleniowe tradycje. Dyplomy i pamiątki zdobią ściany rodzinnej posiadłości. Wzorem swych przodków pan Stefan prowadzi również działalność na tym polu. Był prezesem Kółka Rolniczego w Kozach. Obecnie pełni rolę Przewodniczącego Rady Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej z terenu bielskiego.

Oboje małżonkowie biorą  udział w  różnego rodzaju przedsięwzięciach na terenie Gminy i powiatu. Uczestniczą w inicjatywach rolniczych, ciągle pogłębią  swoją  wiedzę  na unijnych kursach i szkoleniach zawodowych. Dużo podróżują podpatrując nowe rozwiązania i technologie by później, wykorzystać je w swojej działalności.

Osiągnięcia w rolnictwie uzależnione są od  wielu czynników takich jak warunki pogodowe, ceny i koniunktura na rynku, przepisy prawne i polityka państwa w tym zakresie, ale też i takich jak zdrowie i siły gospodarzy, ich doświadczenie i motywacja.

Działalność ta niesie  chwile radosne ale są i też te trudne, pełne zmartwień, trosk i wyrzeczeń.

Zdaniem tegorocznych Starostów Dożynek najważniejsza jest jednak rodzina, dbanie o nią i jej rozwój, a ponadto spójność i zgoda w działaniu, wspólna praca i jednocześnie czas na odpoczynek, który pozwala oderwać się od trudów dnia codziennego i wyzwolić w sobie nowe siły.

Ciężka praca rolnika kształtuje jego charakter, co pozwala mu  szybkie przezwyciężanie  niepowodzeń. Jeśli pracę łączy się  dodatkowo z pasją i umiłowaniem tego co się wykonuje, zawód rolnika daje ogromne zadowolenie - tak jest w przypadku - państwa  Haczków.

Byli oni już gospodarzami dożynek parafialnych i gminnych.

W związku z tegoroczną funkcją Starostów XIII Dożynek Województwa Śląskiego pozostaje życzyć im zdrowia, spełnienia wszystkich planów, sukcesów i satysfakcji z  pracy w  gospodarstwie, a także jeszcze wielu ... wielu  okazji do odczuwania prawdziwej, nieskrywanej  dumy płynącej z  faktu - bycia rolnikami.

 

opracowanie i zdjęcia:H.Kozieł

 

 

 

 

 

.

.

 


Kategoria: DOŻYNKI 2012
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2012 > 08 > 14

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u