BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2012 > 08 > 13
Kategoria: DOŻYNKI 2012

Pucharowe zawody modelarskie w Kozach ...

Dodano: 2012-08-13 15:16:56Wygasa: 2012-09-10

W dniu 25 sierpnia 2012 w Kozach po raz pierwszy w naszym regionie i województwie śląskim pod nazwą „I Bitwa o Podbeskidzie"  odbyły się zawody modelarskie w dyscyplinie ESA klasyfikowane do Pucharu Polski organizacji ACES POLSKA ...samolot

więcej na ten temat poniżej ...

 

ESA jest to skrót angielskiej nazwy Electric Simply Aircombat. Tak określa się istniejącą od kilku lat konkurencję w modelarstwie lotniczym.

Polega ona na symulowaniu walk powietrznych zarówno z pierwszej jak i z drugiej wojny światowej. Używa się do tego niewielkich, bardzo prostych modeli samolotów napędzanych silnikami elektrycznymi i sterowanych falami radiowymi RC. Modele te są pół-makietami samolotów wojskowych, budowanych i eksploatowanych do końca II wojny światowej.


Większą wagę przykłada się do kamuflażu i oznakowania, aby w powietrzu przypominały prawdziwe samoloty. Do każdego z modeli podczepia się dziesięciometrową, wąską taśmę wykonaną z kolorowej bibuły. Startuje jednocześnie maksimum siedem samolotów. Zadaniem każdego z zawodników jest atak na taśmę innego zawodnika.

Celem jest ucięcie taśmy śmigłem lub zerwanie jej inną częścią swojego samolotu. Punktowane jest zarówno skrócenie taśmy przeciwnika, jak również ochrona własnej przed ucięciem.
Długość lotu również jest nagradzana punktami. Jedna walka trwa pięć minut. W zależności od ilości zawodników, przeprowadza się kilka rund składających się z trzech lub czterech walk.

Dyscyplina ta jest niezwykle widowiskowa i obfituje zarówno w efektowne cięcia taśmy jak również spektakularne zderzenia modeli w powietrzu. Mimo to straty nie są duże, ponieważ modele te wykonane są z elastycznej i łatwo naprawialnej pianki EPP.

Niejednokrotnie bywa, że uszkodzone modele są szybko naprawiane i startują do lotu w tej samej walce.  Modele są lekkie i stosunkowo bezpieczne przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Nie wymagają też zbytnich nakładów finansowych. Z tych to powodów konkurencja ESA może być uprawiana przez najmłodszych adeptów modelarstwa.

 „I Bitwa o Podbeskidzie" była pierwszą tego typu imprezą rozegraną w naszym regionie.

Chętnych, którzy chcą brać udział tego typu zawodach ciągle przybywa.

O niezwykłej popularności tej młodej modelarskiej dyscypliny świadczy frekwencja na zawodach.

Zakładając, ze każdy z zawodników musi wylatać kilka kolejek w ciągu dnia - daje nam to cały dzień widowiskowej imprezy o niespotykanym dotąd charakterze.

Jedyną przeszkodą w podniebnych walkach jest  pogoda ... zmienny wiatr przerywał te widowiskowe zawody.


W tym roku orgaznizowanych jest  11 bitew (zawodów) w kilku miastach Polski (Wrocław, Kraków, Warszawa, Rzeszów,  Bolesławiec i inne) klasyfikowanych do Pucharu Polski.

 

plakat

opr.na podstawie informacji organizatorów

hk


Kategoria: DOŻYNKI 2012
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2012 > 08 > 13

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u