BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2012 > 07 > 01
Kategoria: platan - DRZEWO ROKU

Prasowa informacja o wynikach konkursu

Dodano: 2012-07-01 10:14:03Wygasa: 2012-07-01

treść artykułu:

 

Ponad 6,5 tysiąca głosów zdobył zwycięzca 2. edycji konkursu Klubu Gaja na Drzewo Roku 2012. Został nim ponad 200 - letni platan z Kóz z województwa śląskiego

Drugie miejsce zajęła 340 - letnia lipa z Wambierzyc (woj. dolnośląskie), a trzecie słynny dąb Bartek.

Przez cały czerwiec internauci odwiedzający stronę internetową Klubu Gaja mogli głosować na drzewo roku. Oddali oni blisko 30 tys. głosów.

Pierwsze miejsce zajął ponad 200 - letni platan klonolistny z Kóz w woj. śląskim. Drzewo znajduje się w zabytkowym parku, którego początki sięgają połowy XVIII wieku. Jego wygląd, został zaplanowany, ponieważ do ziemi włożono kilka zrośniętych ze sobą sadzonek. Zabieg ten pozwolił rozrosnąć się drzewu w wielu kierunkach. Obecnie platan ma w obwodzie 4,82 m i wysokość 16 m.

Drugie miejsce, zajęła lipa drobnolistna w Wambierzycach w woj. dolnośląskim. Drzewo ma ok. 340 lat, obwód 5,10 m i wysokość ok. 20 m.

Na "pudle" znalazło się także najsłynniejsze drzewo w Polsce. Siedemsetletni, dąb szypułkowy Bartek z Bartkowa w woj. świętokrzyskim. Według legendy, został on zasadzony przez Mieszka I. 183 lata temu Bartek miał 14 żywych konarów głównych. Dziś pozostało 8 z nich. Na początku lat 90 - tych piorun wypalił szerokie bruzdy po wschodniej i zachodniej stronie pnia.

Minister Środowiska Marcin Korolec, który objął konkurs swoim honorowym patronatem, zagłosował na wierzbę z Legionowa. "Postawiłem na drzewo popularne, które może znaleźć każdy w swojej najbliższej okolicy. Na legionowskim osiedlu stało się symbolem i ekologicznym i dla społeczności mieszkańców" - uzasadniał swoją decyzję minister.

Jak zaznaczył Klub Gaja, "wszystkie wybrane do finału drzewa jednoznacznie przekonały jury konkursu, że ich historia, ta przeszła i ta obecna, jest ściśle związana z życiem ludzi".

Do 2. edycji konkursu napłynęło 290 zgłoszeń z całej Polski. Spośród nich jury wybrało 11 najciekawszych. Oprócz laureatów, w konkursie brały udział: dąb Kameduła z Bieniszewa (woj. wielkopolskie), platan Olbrzym z Chojny (woj. zachodniopomorskie), buk Drzewo Szczęścia z Istebnej (woj. śląskie), wierzba Adam z Katowic (woj. śląskie), dąb Aleksander z Krościenka Wyżnego ( woj. podkarpackie), wierzba z Legionowa ( woj. mazowieckie), lipa z Motarzyna ( woj. pomorskie) i dąb Rozalia ze Świętej Rozalii ( woj. mazowieckie).

Konkurs Drzewo Roku jest częścią programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja - Święto Drzewa. Został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Przeczytaj więcej o:  Klub Gaja, Platan z Kóz, drzewo roku

hk


Kategoria: platan - DRZEWO ROKU
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2012 > 07 > 01

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u