BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2012 > 06 > 13
Kategoria: Informacje ważne

Kolektory słoneczne – czy to się opłaca?

Dodano: 2012-06-13 11:48:22Wygasa: 2012-06-30

W Europie od lat bardzo popularne, w Polsce dopiero teraz przebojem wchodzą do naszych domów, kolektory słoneczne. Czy warto je zakładać i jakie są możliwości uzyskania dofinansowań?

 

W Europie od lat bardzo popularne, w Polsce dopiero teraz przebojem wchodzą do naszych domów, kolektory słoneczne.

Czy warto je zakładać i jakie są możliwości uzyskania dofinansowań?

 

W naszych szerokościach geograficznych pogoda jest dość kapryśna i często nie pozwala nam zaplanować słonecznych wakacji, a co dopiero inwestycję w kolektory słoneczne.

W pełnym słońcu możemy zagrzać wodę nawet w czarnej beczce, ale przecież takich dni mamy stosunkowo mało.

Okazuje się, że nowoczesne kolektory słoneczne świetnie się sprawdzają nawet jeśli światło słoneczne operuje przez warstwę chmur i mamy do czynienia z tak zwanym promieniowaniem rozproszonym.

Dobrym przykładem jest lato 2011 roku, jedno z bardziej deszczowych i pochmurnych. Nawet wtedy, gdy słońce było schowane za deszczowymi chmurami, woda w zbiornikach wygrzewanych przez solary osiągała temperaturę 50 stopni.

Dlatego często przyjmuje się, że nawet w pochmurne lato ilość ciepła uzyskiwanego z kolektorów do ogrzania ciepłej wody użytkowej (CWU) jest wystarczająca do pokrycia w 90% naszego zapotrzebowania.

Ktoś powie „świetnie", ale co z pozostałą częścią roku, od października do kwietnia?

Ilość energii która dociera do gruntu w grudniu jest około trzynastokrotnie mniejsza niż w czerwcu, dlatego też kolektory będą działać znacznie słabiej.

Mówimy, że kolektory w okresie zimowym mają spełniać funkcję wspomagającą i nie można liczyć na to, że będą naszym podstawowym źródłem ciepła, tak jak ma to miejsce w okresie letnim.

Mamy więc wybór, instalować kolektory przeznaczone tylko na okres letni, lub z przeznaczeniem całorocznym.

Takie instalacje różnią się od siebie głównie typem kolektorów.

Opłacalność jednego lub drugiego rozwiązania zależeć będzie w głównej mierze od tego, czy instalacja w naszym domu jest w stanie odebrać ciepło w okresie zimowym, kiedy tak czy inaczej ogrzewamy dom za pomocą centralnego ogrzewania.

Sprzedawcy często proponują nam kolektory, które mają w ofercie niekoniecznie dostosowane do naszych potrzeb, albo po prostu takie na których mają większą prowizję. Dlatego też warto zasięgnąć opinii doświadczonego specjalisty, który obiektywnie oceni, jaka instalacja w naszym wypadku sprawdzi się najlepiej.

A co z opłacalnością? Tu każda instalacja będzie trochę inna. Generalnie czym więcej wody zużywamy i czym droższe mamy dotychczasowe źródło ciepła, tym szybciej nastąpi zwrot tej instalacji.

Zależy to także od wydajności i ceny całego układu. Dlatego też ewentualną szybkość zwrotu należało by szacować indywidualnie dla każdego przypadku, jednak trzeba wyraźnie powiedzieć, że rosnące ceny paliw i dotacje, przyczyniają się do tego że w zdecydowanej większości przypadków taka instalacja solarna będzie opłacalna.

Do jej opłacalności bardzo przyczyniają się dotacje dostępne na rynku kolektorów słonecznych.

Od 2010 roku NFOŚiGW, oferuje 45% dofinansowania do kosztu instalacji kolektorów słonecznych poprzez kredyty bankowe.

Dofinansowania te cieszą dużą popularnością, tym bardziej że można je łączyć z innymi propozycjami dofinansowań proponowanych przez instytucje wspierające rozwój energii odnawialnych.

Kolektory na świecie nie są czymś niezwykłym, w Polsce także stają się typowym elementem krajobrazu, dlatego warto zainteresować się nimi już dziś.

więcej informacji na ten temat:

Program Słoneczna Gmina
kom. 512590659,
e-mail:tychy@slonecznagmina.pl


Kategoria: Informacje ważne
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2012 > 06 > 13

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u