W Europie od lat bardzo popularne, w Polsce dopiero teraz przebojem wchodzą do naszych domów, kolektory słoneczne.
Czy warto je zakładać i jakie są możliwości uzyskania dofinansowań?
W naszych szerokościach geograficznych pogoda jest dość kapryśna i często nie pozwala nam zaplanować słonecznych wakacji, a co dopiero inwestycję w kolektory słoneczne.
W pełnym słońcu możemy zagrzać wodę nawet w czarnej beczce, ale przecież takich dni mamy stosunkowo mało.
Okazuje się, że nowoczesne kolektory słoneczne świetnie się sprawdzają nawet jeśli światło słoneczne operuje przez warstwę chmur i mamy do czynienia z tak zwanym promieniowaniem rozproszonym.
Dobrym przykładem jest lato 2011 roku, jedno z bardziej deszczowych i pochmurnych. Nawet wtedy, gdy słońce było schowane za deszczowymi chmurami, woda w zbiornikach wygrzewanych przez solary osiągała temperaturę 50 stopni.
Dlatego często przyjmuje się, że nawet w pochmurne lato ilość ciepła uzyskiwanego z kolektorów do ogrzania ciepłej wody użytkowej (CWU) jest wystarczająca do pokrycia w 90% naszego zapotrzebowania.
Ktoś powie „świetnie", ale co z pozostałą częścią roku, od października do kwietnia?
Ilość energii która dociera do gruntu w grudniu jest około trzynastokrotnie mniejsza niż w czerwcu, dlatego też kolektory będą działać znacznie słabiej.
Mówimy, że kolektory w okresie zimowym mają spełniać funkcję wspomagającą i nie można liczyć na to, że będą naszym podstawowym źródłem ciepła, tak jak ma to miejsce w okresie letnim.
Mamy więc wybór, instalować kolektory przeznaczone tylko na okres letni, lub z przeznaczeniem całorocznym.
Takie instalacje różnią się od siebie głównie typem kolektorów.
Opłacalność jednego lub drugiego rozwiązania zależeć będzie w głównej mierze od tego, czy instalacja w naszym domu jest w stanie odebrać ciepło w okresie zimowym, kiedy tak czy inaczej ogrzewamy dom za pomocą centralnego ogrzewania.
Sprzedawcy często proponują nam kolektory, które mają w ofercie niekoniecznie dostosowane do naszych potrzeb, albo po prostu takie na których mają większą prowizję. Dlatego też warto zasięgnąć opinii doświadczonego specjalisty, który obiektywnie oceni, jaka instalacja w naszym wypadku sprawdzi się najlepiej.
A co z opłacalnością? Tu każda instalacja będzie trochę inna. Generalnie czym więcej wody zużywamy i czym droższe mamy dotychczasowe źródło ciepła, tym szybciej nastąpi zwrot tej instalacji.
Zależy to także od wydajności i ceny całego układu. Dlatego też ewentualną szybkość zwrotu należało by szacować indywidualnie dla każdego przypadku, jednak trzeba wyraźnie powiedzieć, że rosnące ceny paliw i dotacje, przyczyniają się do tego że w zdecydowanej większości przypadków taka instalacja solarna będzie opłacalna.
Do jej opłacalności bardzo przyczyniają się dotacje dostępne na rynku kolektorów słonecznych.
Od 2010 roku NFOŚiGW, oferuje 45% dofinansowania do kosztu instalacji kolektorów słonecznych poprzez kredyty bankowe.
Dofinansowania te cieszą dużą popularnością, tym bardziej że można je łączyć z innymi propozycjami dofinansowań proponowanych przez instytucje wspierające rozwój energii odnawialnych.
Kolektory na świecie nie są czymś niezwykłym, w Polsce także stają się typowym elementem krajobrazu, dlatego warto zainteresować się nimi już dziś.
więcej informacji na ten temat:
Program
Słoneczna Gmina
kom.
512590659,
e-mail:tychy@slonecznagmina.pl