BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2012 > 05 > 28
Kategoria: Informacje ważne

Czy kleszcze i żmije są niebezpieczne i dlaczego? ...

Dodano: 2012-05-28 08:02:58Wygasa: 2012-06-30

Jest piękna wiosenno-letnia pogoda. Wielu z naszych mieszkańców wyrusza na krótsze czy dłuższe wypady w góry i do lasu. Podczas tych spacerów  można narazić się na spotkanie ze żmiją czy na przyniesienie  z wycieczki na ubraniu lub ciele kleszcza. Nie należy popadać w przesadę i rezynować z tego powodu z  kontaktu z przyrodą ... warto jednak posiadać pewna wiedzę na ten temat ...

Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami ...

UWAGA ŻMIJE!

Żmija zygzakowata (nazwa łacińska Vipera berus) jest jadowitym wężem zamieszkującym niemal całą Europę, w tym znaczne tereny Polski.

Można je spotkać na odsłoniętych pagórkach, na łąkach, w polu miedzy rzędami, na składach drewna. Szczególną ostrożność należy zachować wędrując po nasłonecznionych leśnych polanach i przecinkach, gdzie żmije lubią się wygrzewać. Ulubione kryjówki żmij to także nory, rumowiska skalne, przestrzenie między korzeniami drzew, stosy kamieni. Nie jest gatunkiem agresywnym, ani też bardzo jadowitym, ale jej ukąszenie może być groźne, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych.

Jak wygląda żmija?

Żmiję rozpoznać można po charakterystycznym wyglądzie. Jej długość wynosi około 60 cm, czasem zdarzają się dłuższe. Jej ubarwienie jest zmienne: najczęściej spotykane są osobniki z szarym lub brązowym grzbietem, z wyraźnie zaznaczoną zygzakowatą czarną wstęgą ciągnącą się od karku do końca ogona. Czasem można się natknąć także na osobniki zupełnie czarne. Tak zwana „miedzianka" (ta nazwa funkcjonuje w niektórych regionach kraju), to również żmija zygzakowata - to ten sam gatunek. Oko żmii ma pionową źrenicę i to właśnie odróżnia tego gada od wszystkich innych węży.

Lepiej jednak nie zaglądać żmii w oczy i kiedy spotkamy ją na swojej drodze, bez paniki (spokojnie) należy się od niej oddalić.

Żmija człowieka traktuje wrogo i atakuje (kąsając) jedynie w wypadku, kiedy czuje się zagrożona (nadepniemy na nią przypadkiem lub w inny zamierzony sposób zaatakujemy)

Jak rozróżnić żmiję od zaskrońca? czytaj tutaj

kliknij na link -postępowanie w razie ukaszenia:

 

UWAGA  KLESZCZE !

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które co roku, wraz z nastaniem wiosny, robią zawrotną karierę w mediach.

Zewsząd padają ostrzeżenia przed niebezpiecznymi powikłaniami po ich ukąszeniu - boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu.

Jeszcze kilkanaście lat temu ukąszenie przez kleszcza było uważane głównie za problem grzybiarzy, przedzierających się przez leśne gąszcze. Obecnie kleszcza możemy spotkać nawet we własnym ogrodzie.

Przyczyn nadmiernego rozmnażania i ekspansji kleszczy w Polsce poza naturalne dla nich, wilgotne obszary leśne, upatruje się w ocieplaniu klimatu i długim okresie bez mroźnych zim. Nadmiernie rozmnożone pajęczaki poza ich rodzime środowisko przetransportował sam człowiek - wystarczy zabrać psa na wyprawę do lasu, a następnie wpuścić go do ogrodu, by po jakimś czasie kleszcze zagościły w nim na dobre. Zwłaszcza jeśli znajdą sprzyjające warunki - gęsto nasadzone grupy roślin, paprocie, oczko wodne itp. Ocenia się, że po ostatnich dwóch mroźnych zimach populacja tych pajęczaków zostanie w znacznym stopniu ograniczona.

Kleszcze

Kleszcze przez biologów zaliczane są do pajęczaków. Na całym świecie opisano ponad 900 gatunków tych owadów. W Polsce występuje jeden - kleszcz pospolity (pastwiskowy). Samice mają długość od 2,5 do 4 mm, samce od 1,5 do 2,5 mm. Kleszcz opity krwią potrafi zwiększyć swą objętość czterokrotnie. W całym cyklu życia, trwającym ok. 3 lat, musi trzykrotnie napić się krwi - w stadium larwy, nimfy i jako dorosły osobnik. Dorosły kleszcz bez pożywienia potrafi przetrwać do dwóch lat. Młode kleszcze atakują głównie małe ssaki,

więcej na ten temat: kleszcze

kleszcze w skórze: grafika

o boleriozie-kliknij

o kleszczowym zapaleniu mózgu -kliknij

opr.J.Ł i HK

 


Kategoria: Informacje ważne
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2012 > 05 > 28

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u