BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2012 > 05 > 23
Kategoria: Informacja turystyczna

Dbajmy o czystość na szlakach ...

Dodano: 2012-05-23 06:00:00Wygasa: 2012-05-31

akcja19 maja 2012 roku o godzinie 12:00 na przystanku PKS pod Kamieniołomem w Kozach rozpoczęła się akcja „Sprzątamy Beskid Mały"...

wiecej o tej akcji i poprzedniej poniżej ...

Apelujemy!

Szanuj przyrodę, nie hałasuj!

Dbaj o czystość i porządek w górach!

Usuwając śmieci, dajesz dowód swej kultury!

 

19 maja 2012 roku o godzinie 12.00 na przystanku PKS pod Kamieniołomem w Kozach rozpoczęła się akcja „Sprzątamy Beskid Mały".

Dziesięcioosobowa grupa zapaleńców wyruszyła w góry. Tym razem nie tylko po to, by cieszyć się wspólną wędrówką w wolnym czasie, ale by dać wyraz postawie turysty- miłośnika przyrody, który dba o najbliższą mu przestrzeń.

Trasa biegła najpierw niebieskim szlakiem, a później leśną ścieżką do Wilczego Stawu.

Miejsce to otulone lasem, na górskiej półce skalnej, stanowi ciekawostkę przyrodniczą. Trudno powiedzieć, w jaki sposób powstało. Jedna wersja mówi, że jest to naturalne mokradło (w kierunku na Bujaków mamy jeszcze takich kilka). Inne, że do jego powstania przyczynił się człowiek. Miałoby to być wyrobisko po wydobyciu gliny na cegłę, bądź zbiornik przeciwpożarowy. Dzisiaj śmiało można nazwać Wilczy Staw uroczyskiem. Bardzo rzadko zaglądają tu zarówno okoliczni mieszkańcy jak i wytrawni turyści, dlatego, na szczęście, ten odcinek naszej trasy nie był zaśmiecony.

Po krótkim odpoczynku grupa weszła na ścieżkę trawersującą zbocze Hrobaczej i ruszyła w kierunku Kamieniołomu. Warto wspomnieć, że miejsce to w plebiscycie ogłoszonym przez Forum Beskidu Małego (http://www.beskidmaly.pl/pun/topic1346.html) zostało uznane za drugi z siedmiu „cudów" Beskidu Małego.

Kamieniołom był eksploatowany przez niemal cały XX wiek. Produkował z wydobytej skały kamień drogowy- do około 200 ton dziennie. Teren przekształcony w wyniku tej działalności zajął ponad 33 ha. Dziś na obszarze dawnego wyrobiska można obserwować przekrój skał formujących zbocze Hrobaczej Łąki, a z „półek" na skraju Kamieniołomu podziwiać wspaniałą panoramę w kierunku Tychów i Oświęcimia. Tędy przebiega też szlak papieski z Kóz do Straconki.

Niestety  wielu „turystów" zostawia na tym obszarze mnóstwo śmieci.

Po godzinie zebraliśmy cztery 120 litrowe worki odpadów. Nie byliśmy w stanie usunąć tylko opon ze stawu powyrobiskowego. Miejmy nadzieję, że zrobi to właściciel terenu. Schodząc szlakiem obok Kaplicy „U Panienki",  dozbieraliśmy jeszcze jeden 120 litrowy worek oraz sfotografowaliśmy widoczne stąd miejsce dzikiego wysypiska pod Kamieniołomem, które zostanie zgłoszone do Urzędu Gminy.

Po trzech godzinach stanęliśmy  z powrotem w miejscu startu. Choć zmęczeni, to usatysfakcjonowani wykonaną pracą. Mamy nadzieję, że powoli uda się odtworzyć i utrzymać szlaki i tereny krajoznawcze, jako miejsca wolne od śmieci.

Bardzo o to prosimy.

W akcji brali udział: Gabriela Wawak, Joanna Urbańczyk, Jan Dyl, Szymon Woźniak, Dariusz Młodzik, Jakub Kaczmarczyk (członkowie SKKT PTTK przy LO im. K.K. Baczyńskiego w Kozach), Tomasz Węgrzyn (pomysłodawca akcji, dołączył do nas na Kamieniołomie),  Dariusz Marek, Szymon  Zelek, Miłosz Zelek oraz Marek Kaczmarczyk.

Za pomoc w przeprowadzeniu akcji dziękujemy  Referatowi Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Kozach.

Zapraszamy również na spotkanie z prezesem PTT Szymonem Baronem w dniu 15 czerwca 2012 o godzinie 17.00 roku do LO im. K.K. Baczyńskiego w Kozach, gdzie przed prelekcją nastąpi podsumowanie akcji „Sprzątamy Beskid Mały" dla obszaru Hrobaczej Łąki.

Miłosz Zelek

 

przypomnijmy też o pierwszej akcji:

 

„...Dbaj o czystość i porządek w górach. Usuwając śmieci, dajesz dowód swej kultury." - dekalog turysty

Wędrując po szlakach mamy okazję, nie tylko przeżywać to wszystko co sprawia przyjemność, ale często też spotykać się z brakiem odpowiedzialności, kultury i dobrego wychowania... Przez pojedyncze osoby, którym brak sił na zniesienie tego co wnoszą na szlaki i szczyty, mamy zaśmiecone góry. Z tego też powodu postanowiliśmy zorganizować akcję „Sprzątamy Beskid Mały", która cieszy się ogromnym zainteresowaniem różnych organizacji, właścicieli schronisk, młodzieży i indywidualnych turystów. Pomoc w tym szczytnym celu zaoferowały też Urzędy Gminy z Kóz i Porąbki oraz Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego w Kozach.

Pierwszą trasę zaplanowaliśmy na 29 kwietnia- Kamieniołom w Kozach, Hrobacza Łąka, Groniczki, Kopce, Przegibek i powrót tą samą trasą do Kamieniołomu. W akcji udział wzięli uczestnicy w różnym przedziale wiekowym, najmłodszy miał 5 lat. Drużyna liczyła 9 osób: Tomasz Węgrzyn (PTT), Miłosz Zelek (SKKT „Trzycatek"), Dariusz Marek, Michał Zawierucha (administrator strony www.beskid-mały.pl), Dawid Pawlica, Agnieszka i Sylwester Gola, Angelika i Wiktoria Puchalska. W trakcie akcji dołączyli się uczniowie z SP nr 2 i LO w Kozach.

Naszą nietypową wycieczkę rozpoczęliśmy spod przystanku PKS-u pod Kamieniołomem w Kozach. Piękna słoneczna pogoda zachęcała do wędrówki. Towarzyszyła nam nie tylko ciepła aura, ale i dobry humor. Uzbrojeni w rękawiczki, worki i reklamówki ruszyliśmy przez Kamieniołom w kierunku Hrobaczej Łąki ( 828 m n.p.m.). Zbierając butelki, szkła, plastiki, folie... po dotarciu w okolice Krzyża mieliśmy już zapełnione 4 worki 60 litrowe. Najwięcej jednak śmieci, znajdowało się poniżej platformy widokowej przy Krzyżu. Po oczyszczeniu tego terenu, ilość samych szklanych butelek wzrosła do ok. 200 sztuk! Problem ze zniesieniem zebranych odpadów rozwiązał właściciel schroniska na Hrobaczej Łące, który zaproponował swoją pomoc w zabezpieczeniu szklanych odpadów.
Po krótkim odpoczynku, ruszyliśmy w dalszą trasę czerwonym szlakiem w kierunku Groniczek. Sprzątanie szlaków cieszyło się dużym uznaniem wśród mijających nas turystów.
Nasza grupa po dotarciu do Przełęczy u Panienki, zmuszona była do zmiany trasy ze względu na problem z transportem worków. Zdecydowaliśmy wspólnie, że schodzimy w kierunku Kamieniołomu, a potem do centrum Kóz. Każdy z nas znosił wypakowany po brzegi 60 litrowy worek, a najsilniejsi 120 litrowe. Akcja doraźnie odniosła sukces i mamy nadzieję, że przyniesie również efekt długofalowy.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji LO w Kozach za przekazanie nam worków i rękawic w ramach tej akcji, Referatowi Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Kozach oraz właścicielom Schroniska na Hrobaczej Łące za zabezpieczenie zebranych odpadów, ale najbardziej osobom które wzięły udział w tym sprzątaniu.

Zapraszamy na kolejne trasy.

 Sprztanie Beskidu Maego z PTT

 

Informacja pochodzi ze strony: http://www.bielsko.ptt.org.pl/

 

 

 

 


Kategoria: Informacja turystyczna
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2012 > 05 > 23

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u