BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2012 > 01 > 31
Kategoria: Ferie zimowe 2012

Zapraszamy w czasie ferii ... do Izby Historycznej i Gminnych Bibliotek ...

Dodano: 2012-01-31 13:28:34Wygasa: 2012-02-12

W czasie ferii zapraszamy dzieci i młodzież do korzystania ze zbiorów gminnych bibliotek, a także do zwiedzenia lokalnej Izby Historycznej, która w tym roku obchodzić będzie 20- lecie swego istnienia ...

Może takie wykorzystanie czasu zimowych ferii ... pozwoli na pogłębienie wiedzy i  zaiteresowań ... i przyniesie nowe ... jeszcze ciekawsze ... odkrycia?

...

20 lat Izby Historycznej im. Adolfa Zubera w Kozach

 

W listopadzie 2012 roku obchodzić będziemy 20 rocznicę powstania Izby Historycznej im. Adolfa Zubera przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Kozach.

Już teraz zapraszamy do udziału w wystawach i innych wydarzeniach, które w tym roku będą dedykowane tej rocznicy.

Izba Historyczna istniejąca w statucie GBP od 20 lat spełnia funkcję lokalnego muzeum i archiwum pamięci społeczności lokalnej gminy Kozy.

Do najcenniejszych eksponatów można zaliczyć m.in. drzwi z nieistniejącego szesnastowiecznego drewnianego kościoła z Kóz, Biblię w tłumaczeniu Marcina Lutra z XVIII wieku, rzeźbę św. Floriana z XVIII wieku, meble i inne pamiątki z pałacu Czeczów, średniowieczny grot strzały znaleziony na terenie Kóz, malowaną skrzynię wianną z 1848 roku, olejne obrazy ludowe z XIX wieku, rzeźby ludowe, archaiczne łopaty drewniane, ule słomiane oraz liczne komplety damskich strojów ludowych. Kolekcja Izby Historycznej to także kilka tysięcy innych różnorodnych przedmiotów związanych z historią naszej miejscowości, począwszy od przedmiotów codziennego użytku poprzez liczne fotografie i dokumenty a skończywszy na materiałach multimedialnych.

Zbiory te są stale powiększane, głównie dzięki darom osób prywatnych - mieszkańców Kóz oraz poszukiwaniom czynionym przez członków TMHiZK.

Również w tym roku Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Kóz wesprze Gminną Bibliotekę Publiczną w działaniach podejmowanych w Izbie Historycznej. Planowane są wystawy: dotycząca twórczości Anny Grabowskiej i Zofii Cyankiewicz - malarek tworzących w Kozach przed II wojną światową, a także zabytków książkowych ze zbiorów Izby.

TMHiZK pragnie również pozyskać środki na renowację 3 ludowych obrazów olejnych z XIX wieku. Opracowania dotyczące działalności, zbiorów oraz przyszłości Izby Historycznej znajdą się w VI numerze „Zeszytów Społeczno-Historycznych Gminy Kozy", który ukaże się ponownie jesienią.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania Izby Historycznej, udziału w imprezach organizowanych w b.r. a może również wzbogacenia zbiorów przedmiotami lub fotografiami, które poszerzą wiedzę o historii i kulturze naszej miejscowości.

 

Bartłomiej Jurzak

hk


Kategoria: Ferie zimowe 2012
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2012 > 01 > 31

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u