BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2011 > 06 > 16
Kategoria: Informacja turystyczna

ciekawostka ... artykuł o schronisku na Hrobaczej Łące

Dodano: 2011-06-16 10:49:25Wygasa: 2011-06-20

Szlakiem beskidzkich schronisk ... artykuł ze strony http://www.super-nowa.pl/art.php?i=21028schronisko

Zobacz więcej >>

 

Brak bieżącej wody, prądu oraz linii telefonicznej nie odstraszają turystów, którzy szczególnie w letnie weekendy tłumnie odwiedzają schronisko na Hrobaczej Łące. Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu z cyklu „Szlakiem beskidzkich schronisk".

     krzyżChoć schronisko na Hrobaczej Łące nie należy do najstarszych, to placówka w Beskidzie Małym posiada bogatą i ciekawą historię. Początki obecnego budynku sięgają 1935 roku. Postawione przez rodzinę Dorzaków schronisko stało się stacją turystyczną organizacji Beskiden-Verein.
 
W czasie wojny placówka była ostoją dla ukrywających się ludzi oraz przechowalnią dzieł sztuki. W schronisku prowadzonym przez rodzinę Dorzaków ukrywano żydowską dziewczynkę oraz obrazy Kossaka. Wsparcie od zarządców placówki otrzymywał także radziecki spadochroniarz.
 
kamieniołomTo właśnie dzięki pomocy żołnierzowi Armii Czerwonej po wojnie schronisko nie zostało przejęte przez państwo, a PTTK otworzył w nim swoją stację turystyczną. Obecnie placówka jest własnością Fundacji S.O.S. Obrony Poczętego Życia z Warszawy, która utworzyła tu dom turystyczno-rekolekcyjny.
 
Kilkadziesiąt metrów od schroniska znajduje się 35-metrowy Krzyż Trzeciego Tysiąclecia. Spora konstrukcja została postawiona w 2002 roku z okazji 2000-lecia chrześcijaństwa. W nocy krzyż oświetlany jest poprzez agregat prądotwórczy i przy dobrej pogodzie można go dostrzec z odległości kilkudziesięciu kilometrów. Z platformy widokowej roztacza się piękny widok na Kozy i Bielsko-Białą. 
 
kamieniołomWspinając się na szczyt od strony Kóz czekają nas dwie atrakcje. Pierwszą jest nieczynny kamieniołom z początków XX wieku, który przez blisko sto lat dostarczał kruszywa do budowy torów kolejowych. Obecnie jest to teren rekreacyjno-wypoczynkowy. Drugą atrakcją jest kapliczka na Przełęczy u Panienki, która została postawiona przez nadleśniczego Juliusza Beinlicha w 1884 roku z wdzięczności za cudowne ocalenie życia przed wilkami. Nieopodal kapliczki znajduje się źródełko maryjne.
 
Sprzed schroniska rozciąga się piękna panorama na górę Żar, dolinę Międzybrodzia oraz Beskid Żywiecki i Śląski. Przy dobrej pogodzie można dostrzec Tatry Zachodnie.
 
Kolejną ciekawostką dotyczącą szczytu i schroniska jest... pisownia. W wielu turystycznych publikacjach oraz mapach stosuje się naprzemiennie nazwę Hrobacza i Chrobacza Łąka. Interesujące informacje na ten oraz wiele innych tematów związanych z Hrobaczą Łąka można znaleźć na portalu www.hrobacza.info.

Szlaki turystyczne:
żółty - z Kóz - 1.45 h
żółty - z Zapory w Porąbce- 1.30 h
czerwony - ze Straconki przez Gaiki oraz Przełęcz u Panienki - 2.45 h
czerwony - z Zapory w Porąbce- 1.30 h

źródło: http://www.super-nowa.pl/art.php?i=21028

hk


Kategoria: Informacja turystyczna
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2011 > 06 > 16

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u