BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2011 > 03 > 06
Kategoria: platan - DRZEWO ROKU

zabytek - park dworski

Dodano: 2011-03-06 09:04:10Wygasa: 2011-03-07

Park w Kozach ma powiechchnie 3,5 ha położony jest 350 m.n.p.m. Powstawał stopniowo. Prawdopodobnie od czasów kiedy właścicielami Kóz byli Jordanowie, potem rodzina Humborgów, Kluckich i właściwej formy (założenia na planie 1830r) nabrał w czasach kiedy właścicielami tych terenów i dworu byla rodzina Czeczów.

Jest przykładem XIX wiecznego ogrodu utrzymanego w stylu angielskim, posiadającego dodatkowo cechy charakterystyczne dla ówczesnych, polskich założeń parków dworskich/pałacowych. Część frontową (południową) tworzy aleja lipowa oraz podjazd połączony z gazonem. Duża polana tzw salon ogrodowy wraz z kopcem-lodownią są dominującymi elementami kompozycji po stronie północnej pałacu.

Nieodłącznym elementem tego typu złożenia ogrodowego był sad. Kwatery sadowe znajdowały się w miejscu gdzie obecnie posadowiony jest Ośrodek Zdrowia (ul.Szkolna). Tam też znajdowały się (w pewnym okresie) korty tenisowe.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że park w Kozach wraz z pięknym okazem platana, należy do 20% zabytkowych parków w Polsce, które ocalały od zniszczenia  i stanowią przykład zachowanej przyrody w postaci architektury ogrodowej z dawnych czasów.

opr.H.Kozieł

bibliografia: Dendroflora Parku Pałacowego w Kozach ;Tekst i oprawa graficzna Jakub Połącarz Wydawca: Urząd Gminy w Kozy 2011


Kategoria: platan - DRZEWO ROKU
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2011 > 03 > 06

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u