BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2010 > 12 > 28
Kategoria: Różne

Zmarł Jan Wolnicki ...

Dodano: 2010-12-28 12:46:18Wygasa: 2011-01-03

Pogrzeb odbędzie się na miejscowym cmentarzu dnia 29 grudnia 2010 roku ( 14:00 - wyjście z Kaplicy Cmentarnej do kościóła parafialnego)

Odszedł człowiek skromny lecz wielki duchem  ...

zdjęciePan Jan Wolnicki urodził się w 1930 roku w Kozach w rodzinie inteligenckiej, w której pielęgnowane było umiłowanie ojczyzny, patriotyzm. Wartości te przekazywane były dzieciom Wolnickich od najmłodszych lat.

Ojciec Pana Jana z zawirowaniami I wojny światowej znalazł się w dalekiej Rosji, gdzie poznał ks. Franciszka Żaka kapelana wojska polskiego i razem w 1922 roku przyjechali do Kóz.

Ksiądz Franciszek Żak został proboszczem a Franciszek Wolnicki, ojciec pana Jana, jego najbliższym współpracownikiem - między innymi prowadził kancelarię parafialną.

W latach trzydziestych ubiegłego stulecia pan Jan rozpoczął naukę w szkole podstawowej,  którą już po II wojnie światowej ukończył podejmując naukę w szkole  średniej.

W latach 1950 - 1955 studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Po ukończeniu studiów, od 1955 roku podjął pracę w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Bielsku - Białej ucząc młodzież matematyki. Pracując w szkole dał się poznać nie tylko jako bardzo dobry nauczyciel, przekazujący  w sposób przystępny prawa matematyczne, ale przede wszystkim jako znakomity wychowawca, który zaszczepił swoim wychowankom, w tych jakże trudnych czasach, miłość do ojczyzny, jej kulturę, tradycje i prawdziwą historię.

W  marcu 1968 roku nie wyraził zgody na wzięcie udziału młodzieży LO w marszu, a potem w wiecu potępiającym zajścia na uniwersytetach w Warszawie, Krakowie i w wielu innych polskich uczelniach.

W związku z tymi wydarzeniami, naciskany i szykanowany przez władzę ludową został zmuszony do opuszczenia szkoły.

 

W latach 1968 - 1971 pracował jako pracownik fizyczny - pomocnik stolarski w zakładzie obróbki drewna BPBP Bielsko - Biała.

Po wydarzeniach grudniowych 1970 roku w latach 1971 - 1994 pracował w wydziale rozliczenia produkcji Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego Bielsko - Biała. Od wydarzeń marcowych 1968 - 1989 roku był pod stałą „opieką" bezpieki.W 1994 roku został emerytem.

Od połowy lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, pomimo wielu obowiązków, działał społecznie na rzecz mieszkańców Gminy Kozy.

W 1989 roku był współzałożycielem Komitetu Obywatelskiego, w latach 1989 - 1999 redaktorem gazety lokalnej „Nadzieja", w której publikował wiele ciekawych artykułów na tematy:- bieżące nurtujące Polaków, tematy historyczne związane z historią Polski XX wieku oraz opisujące czasy dawne.

Współtwórca obszernej monografii „Z dziejów parafii św.św Szymona i Judy Tadeusza w Kozach", w której opisane zostały dzieje Kóz i okolicy sięgające czasów średniowiecza.

W 1992 roku ł jeden z założycieli Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Kóz. Przez wiele lat pełnił w nim  funkcje sekretarza.

Gromadził i przekazał wiele cennych pamiątek, które wzbogaciły zbiory Towarzystwa. Prowadził długie lata kronikę parafialną.

Był  znawcą wydarzeń z życia miejscowości i  histori wielu rodów koziańskich .

Swoją ogromną wiedzą historyczną dzielił się chętnie z nauczycielami i uczniami na licznych spotkaniach w szkołach.

Był również niekwestionowanym autorytetem jeśli chodzi o postawę patriotyczną i moralną.

Wielu byłych uczniów i wychowanków, mimo upływu lat wspomina Jego niezłomną postawę i krytyczny stosunek do trudnych wydarzeń jakie miały miejsce w tamtych czasach w naszej Ojczyźnie.

Potrzebujący pomocy, zawsze mogli liczyć na Jego wsparcie finansowe, dobrą radę, pomoc w załatwieniu trudnych spraw rodzinnych, lub właściwe wskazanie możliwości pokonania przeciwności życiowych w urzędach i instytucjach państwowych.

Był człowiekiem o nieposzlakowanej opinii, uczynnym i dobrym.

Prawy, żarliwy patriota, bezinteresownie zaangażowany w życie wspólnoty koziańskiej.

Wnoszący twórcze pomysły w działalność Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Kóz i Akcji Katolickiej.

Kozianin rozmiłowany w historii swojej miejscowości.

Kronikarz parafialny, bystry  i twórczy obserwator życia społecznego.

Nauczyciel, który potrafił przekonać młodych ludzi, o tymże należy i warto zachować w pamięci przeszłość aby „tworzyć przyszłość".

Laureat nagrody im.ks.Londzina w 2007 roku.

Człowiek niezwykle skromny i szlachetny.

Swoją pracą i postawą wniósł nieprzemijające historyczne wartości do kultury i życia nie tylko społeczeństwa Kóz.

Trawiony wyniszczającą organizm przez wiele lat chorobą ... 25 grudnia 2010 roku ... otoczony troskliwą opieką najbliższych ... odszedł ...

 

Cześć Jego pamięci ...

 


opr.HK

na podst. Wniosku o przyznanie Nagrody im.ks. Józefa Londzin

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kategoria: Różne
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2010 > 12 > 28

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u