BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2010 > 11 > 18
Kategoria: RADA GMINY - aktualności

Jak głosować w zbliżających się wyborach, by głos był ważny

Dodano: 2010-11-18 15:19:36Wygasa: 2010-11-22

Już w niedzielę 21 listopada w całej Polsce odbędą się Wybory Samorządowe 2010. Jak poprawnie oddać swoje głosy na kandydatów na wójta oraz do rady gminny, rady powiatu i do sejmiku wojewódzkiego? Zapoznaj się z "instrukcją głosowania", którą zamieszczamy poniżej.

W dzień wyborów - w niedzielę 21 listopada 2010 r. - lokale wyborcze będą otwarte od godziny 8.00 do 22.00.

Każdy wyborca otrzyma cztery różnokolorowe karty do głosowania - różową do głosowania na  wójta, białą na radnych  gminnych, żółtą na radnych powiatowych oraz niebieską na radnych sejmiku województwa. Na nich oddadany zostanie głos na członków Rady Gminy Kozy, Rady Powiatu Bielskiego oraz Sejmiku Województwa Śląskiego, czyli trzech szczebli samorządu terytorialnego naszego regionu. Na nich również dokonają Państwo wyboru Wójta Gminy Kozy, który będzie zarządzał gminą Kozy w latach 2010-2014.
Warto zapoznać się z wizualizacją wyborów, która udostępniona jest na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.

Wybory Wójta Gminy Kozy

W tegorocznych wyborach na Wójta Gminy Kozy startuje trzech kandydatów.

JAK ODDAĆ WAŻNY GŁOS?

Karta do głosowania na kandydatów na Wójta jest KOLORU RÓŻOWEGO. Wybory Wójta są podobne do wyborów prezydenta RP. Na karcie do głosowania znajdą się nazwiska kandydatów ułożone alfabetycznie i głosujący będzie mógł postawić tylko jeden znak X w kratce przy nazwisku jednego wybranego kandydata.

Wybory do Rady Gminy Kozy

W gminie Kozy wybory do Rady Gminy będą wyborami większościowym - w skład rady wejdą osoby, które dostały najwięcej głosów. W sumie w Wyborach Samorządowych 2010 do Rady Gminy Kozy startuje 46 kandydatów. Spośród nich mieszkańcy wybiorą 15 radnych kadencji 2010-2014. W każdym z 15 okręgów wybieramy po jednym radnym.

JAK ODDAĆ WAŻNY GŁOS ?

Karta do głosowania na kandydatów do Rady Gminy jest KOLORU BIAŁEGO. Możemy na niej postawić znak X w kratce przy nazwiskach tylko jednego kandydata. Do Rady z danego okręgu wejdzie ten kandydat, który uzyskał najwięcej głosów.

Wybory do Rady Powiatu Bielskiego

W wyborach do Rady Powiatu Bielskiego Gmina Kozy wraz z Gminą Porąbka tworzy okręg numer 5, w którym o mandat radnego powiatowego ubiega się w sumie 38 kandydatów z 5 list wyborczych. Nasz okręg jest okręgiem pięciomandatowym, co oznacza, że po podsumowaniu wyników głosowań z gminy Kozy i gminy Porąbka do Rady Powiatu dostanie się 5 kandydatów . W sumie wybranych zostanie 27 nowych członków Rady Powiatu Bielskiego


JAK ODDAĆ WAŻNY GŁOS?

Karta do głosowania na kandydatów do Rady Powiatu jest KOLORU ŻÓŁTEGO. Stawiamy na niej znak X w kratce tylko przy jednym nazwisku.

Z 38 kandydatów wybieramy zatem tylko jedną osobę - znajdujemy odpowiednią listę i w obrębie tej listy głosujemy na jednego kandydata.

Wybory do Sejmiku Województwa Śląskiego

W wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego Gmina Kozy należy do okręgu numer 1, który tworzą gminy miasto Bielsko-Biała oraz gminy powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego. W okręgu tym o jeden z 7 wojewódzkich mandatów ubiega się 141 kandydatów z 15 list wyborczych. W sumie wybranych zostanie 48 nowych członków Sejmiku Województwa Śląskiego.

JAK ODDAĆ WAŻNY GŁOS?

Karta do głosowania na kandydatów do Sejmiku Województwa Śląskiego jest KOLORU NIEBIESKIEGO. Podobnie jak w głosowaniu na radnych powiatowych, również w tym przypadku na karcie do głosowania stawiamy znak X w kratce tylko przy jednym nazwisku - wybieramy tylko jedną listę i w obrębie tej listy głosujemy na jednego kandydata.

 

Wyborcze FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

Co powinniśmy zrobić przed udaniem się do lokalu wyborczego?

Przede wszystkim - co oczywiste - zapoznać się z listą kandydatów i zastanowić się na kogo oddać swój głos. Z udostępnionych obwieszczeń dowiemy się, jakie listy kandydatów zostały zarejestrowane w naszej jednostce samorządu.  Wykazy kandydatów można znaleźć także na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.

Co zabrać ze sobą do lokalu wyborczego?

Niezbędne jest przyniesienie swojego dokumentu tożsamości - dowód osobisty, prawo jazdy, legitymację służbową lub paszport. Ostatecznie decyzję respektującą dokument wydaje Obwodowa Komisja Wyborcza, przy czym, w przypadku wątpliwości, wydanie karty może zostać zawieszone. Wyborca ma prawo oprotestować decyzje OKW w trybie protestu wyborczego po zakończeniu głosowania.

Gdzie powinniśmy zagłosować ?

Każdy wyborca musi zapoznać się z wykazem obwodów do głosowania. W Gminie Kozy, w zależności od miejsca zamieszkania, udajemy się do właściwego obwodu - jest ich w sumie 5.

Kiedy będą czynne lokale wyborcze?

W dniu Wyborów Samorządowych 2010, czyli w niedzielę 21 listopada 2010 r. - wszystkie lokale wyborcze będą czynne w godzinach od 8.00 do 22.00.

Ile kart do głosowania otrzymamy?

Swój głos zaznaczymy na czterech różnokolorowych kartach do głosowania.

Czy na każdej karcie będzie stosowna instrukcja, jak głosować?

Tak. Karty będą się różniły kolorem, a poza tym na każdej karcie u dołu jest instrukcja, jakie są warunki oddania ważnego głosu. Komisja obwodowa również ma obowiązek udzielić nam takich informacji.

Co w przypadku II tury?

Jeżeli w I turze Wyborów Samorządowych 2010, która odbędzie się w niedzielę 21 listopada, żaden z kandydatów na Wójta Gminy Kozy nie uzyska bezwzględnej większości głosów (czyli więcej niż 50% ważnie oddanych głosów), zostanie ogłoszona II tura. Wezmą w niej udział dwaj kandydaci, którzy otrzymali największą liczbę głosów. Ponowne głosowanie odbędzie się w dwa tygodnie po I turze, czyli w niedzielę 5 grudnia 2010 r.

Gminna Komisja Wyborcza


Kategoria: RADA GMINY - aktualności
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2010 > 11 > 18

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u