BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2010 > 07 > 12
Kategoria: Koziańskie Wiadomości

" Koziańskie Wiadomości" skończyły 20 lat

Dodano: 2010-07-12 12:05:07Wygasa: 2010-08-31

7 lipca 1990 r. ukazał się  pierwszy numer „Wiadomości Gminnych" (obecnie " Koziańskich Wiadomości" - biuletynu informacyjnego Urzędu Gminy w Kozach.

 

 

     Poczatkowo na numer biuletunu składała się strona lub kartka formatu A4 druku maszynowego.  Zawierała ona najważniejsze ogłoszenia oraz informacje dotyczące życia gminy. Jak podkreślił w pierwszym numerze, ówczesny Wójt Gminy Jacek Falfus „Biuletyn Informacyjny - zgodnie ze swoją nazwa zawierać będzie aktualne informacje i wiadomości dotyczące działalności organów samorządowych gminy". Biuletyn był kolportowany jako bezpłatny dodatek do gazety „Nadzieja". Początkowo  zawierał on informacje jedynie o działalności  Zarządu Gminy oraz Rady Gminy i opierał się o dane tylko i wyłącznie z pochodzace Urzędu Gminy, nie podawano jednak nazwisk autorów publikowanych tekstów, ani składu redakcji. Informacje te dotyczyły obrad Rady Gminy, podjętych uchwał, działalności Zarządu w zakresie rolnictwa, ochrony środowiska, komunikacji, gospodarki, spraw budżetu, ofert i bieżących ogłoszeń. Sprawy szkolnictwa i kultury były bardzo ograniczone i dotyczyły jedynie ogłoszeń i zaproszeń na dane imprezy. Ze względu na bardzo małą ilość  informacji nie umieszczano sprawozdań i relacji z imprez. Nie zamieszczano również opisu wydarzeń sportowych. W roku 1990 ukazało się łącznie 10 numerów, co dwa tygodnie. Od roku 1991 biuletyn wydawano z częstotliwością jednego numeru na miesiąc. W połowie roku 1991 zaczęto opisywać inwestycje gminne. Od połowy 1991 r. pojawiły się również ogłoszenia instytucji zewnętrznych, np. Kina „Marzenie, PZU, „WESTY" itp.
     Wraz z numerem z dnia 18 lipca 1992 r. „Wiadomości Gminne" zmieniły swój wygląd. Od tej pory była to kilku stronnicowa broszura formatu B5. Od roku 1993 w biuletynie dzięki zwiększeniu ilości stron  zaczęły sie pojawiać relacje zarówno z działalności niektórych jednostek -np. Domu Kultury, jak i z konkretnych imprez, w tym również sportowych.

    Kolejna zmiana wyglądu biuletynu gminnego miała miejsce wraz z numerem z dnia 15 czerwca 1994 r. Biuletyn uzyskał formę kilku stronnicowej broszury czarno-białej formatu A4, jednak z numerem z 19 grudnia 1994 coraz częściej pojawiała się dwukolorowa okładka. Skład gazety stał się bardziej profesjonalny, redagowany na komputerze. Informacje wyodrębniano przy pomocy ramek oraz stosowano różne rodzaje czcionek i wyróżnień graficznych tekstu. W dalszym ciągu nie było wiadomo kto jest autorem informacji oraz redaktorem biuletynu. Kolejne zmiany dotyczyły zamieszczania zdjęć. Pierwszy numer, w którym zamieszczono co prawda tylko jedno zdjęcie (Centrum Sportowo-Widowiskowego) pochodził z dnia 5 lutego 1998 r. Kolejne numery zawierały już więcej zdjęć, w dalszym ciągu biało-czarnych. Wraz z numerem z dnia 31 marca 1999 r., biuletyn zmienił nazwę na „Koziańskie wiadomości", pod która to nazwą ukazuje się do dnia dzisiejszego. Od numeru z dnia 28 maja 1999 r. pojawiła się numeracja biuletynu, oraz po raz pierwszy informacje o redakcji (redaktor - Marek Małecki ) i nakładzie gazetki (1400 egzemplarzy). Pierwszy numer „Wiadomości Koziańskich", który ma obecną szatę graficzną (okładka kolorowa na papierze kredowym, kolorowe zdjęcia  na okładce) wyszedł 27 lutego 2004 r. Od tej pory wygląd biuletynu pozostał prawie niezmienny. Ostatnio okazał się kolejny numer "Wiadomości Koziańskich" z dnia 2 lipca (w nakładzie 1800 egzemplarzy). Na kolejny trzeba będzie poczekać do 3 września.

Oprac. M. Tylza-Janosz, na podstawie zbiorów archiwum biuletynu informacyjnego Urzędu Gminy Kozy.

 

 


Kategoria: Koziańskie Wiadomości
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2010 > 07 > 12

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u