BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2010 > 06 > 21
Kategoria: O KOZACH ... inaczej

Poświęcenie kapliczki w Kozach ...

Dodano: 2010-06-21 11:31:25Wygasa: 2010-06-30

W dniu 20 czerwca br miała miejsce w Kozach nietypowa w naszych czasach uroczystość - oddanie i poświęcenie  zabytkowej kapliczki przeniesionej z ul.Spacerowej w Małych Kozach i staraniem państwa Morawskich odbudowanej na ich posesji ...

 

Historia budowy kapliczki

 Kapliczki i krzyże przydrożne, które w ciągu wieków stały się nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu, licznie występują też na Ziemi Koziańskiej.

Różnią się od siebie kształtem, wielkością, poziomem wykonania, wiekiem.

Powstały jako podziękowanie za otrzymane łaski, jako prośby lub po prostu jako wyraz wiary katolickiej.

W 2008 roku najstarsza wolnostojąca kapliczka w Kozach znajdowała się w rejonie skrzyżowania ulic Spacerowej i Rolnej w Małych Kozach. Wybudowano ją najprawdopodobniej w 18 wieku, w szczerym polu, niedaleko potoku Pisarzówka. Fundator i wykonawca są nieznani. Wewnątrz umieszczono figurę św. Jana Nepomucena. Ponieważ ten święty jest orędownikiem chroniącym od powodzi i gwałtownego deszczu oraz jest symbolem zwycięstwa wiary katolickiej nad Kalwinizmem, należy przypuszczać, że w tych intencjach wystawiono tą kapliczkę. Była ona wykonana z kamieni polnych na polanie glinianej, kryta gontem.

Bez zmian dotrwała do drugiej połowy lat 60. dwudziestego wieku. Ponieważ rozpadała się ze starości, Jan Sołczykiewicz i Edward Środa wyremontowali ją, zmieniając nieco jej wygląd. W ciągu kolejnych lat w okolicy ogrodzono działki i wybudowano wiele domów. Sama kapliczka znalazła się na drodze, a co za tym idzie, utrudniała ruch samochodów. Z tego powodu władze gminne postanowiły wybudować obok drogi nową kapliczkę, a starą rozebrać.

Poświęcenia nowej kapliczki, w październiku 2008 roku dokonał ksiądz Walenty Bryczka, proboszcz Małych Kóz. W listopadzie rozebrano starą kapliczkę, a kamienie, które po niej zostały, przewieziono na tutejsze miejsce, gdzie w 2009 roku została wykonana jej rekonstrukcja. Wybudowana kapliczka uzyskała przybliżony wygląd z czasów jej powstania w Małych Kozach. Murował ją Mieczysław Morawski z synem Bartoszem, który był też projektantem i pomysłodawcą rekonstrukcji. Do wnętrza została włożona nowa figura Świętego Judy Tadeusza, patrona spraw trudnych i beznadziejnych. W górnej wnęce umieszczona została figura św. Jana Nepomucena, będąca miniaturą figury stojącej w starej kapliczce w Małych Kozach, a obecnie znajdującej się na plebanii przy tamtejszym kościele parafialnym. Figury świętych Tadeusza i Jana Nepomucena wykonał Florian Świerkosz ze Stryszawy.

Okno, które ustawione jest obok pochodzi ze starej kapliczki z Małych Kóz.

Na szybie przedstawione są zdjęcia kapliczki z lat 60-tych dwudziestego wieku i po późniejszym remoncie, oraz nowej kapliczki przy ul. Spacerowej i tutejszej.

Okno to wraz z kilkoma pamiątkami z kapliczki prezentowane jest w Izbie Historycznej imienia Adolfa Zubera w Kozach.

 tekst:B.Morawski


Kategoria: O KOZACH ... inaczej
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2010 > 06 > 21

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u