BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2010 > 05 > 23
Kategoria: Projekty z UE

"Powiat bielski - beskidzka przyroda" - pomysł na rozwój turystyki

Dodano: 2010-05-23 08:34:32Wygasa: 2010-05-26

W dniu 17 maja br. w Jaworzu odbyło się podsumowanie projektu „Program rozwoju i promocji markowych produktów turystycznych powiatu bielskiego" opracowany przez Polską Agencję Rozwoju Turystyki SA na zlecenie Starostwa Powiatowego w Bielsku Białej...

Projekt miał na celu zbadanie potencjału turystycznego powiatu bielskiego i określenie koncepcji markowych produktów turystycznych. W przeciągu kilkunastu miesięcy badań i spotkań z przedstawicielami samorządów powiatu bielskiego ustalono siedem wiodących markowych produktów turystycznych. Gmina Kozy bardzo aktywnie wpisuje się w koncepcję tych produktów.
Proponowane markowe produkty turystyczne powiatu bielskiego to:
1. „U źródeł przyrody" - skierowany do turysty aktywnego, rodzinnego, związany z atrakcyjnością przyrodniczą i krajobrazową wynikającą z ukształtowania terenu. Wykorzystanie m. in. szklaków turystycznych w Kozach, w tym papieskiego.
2. „Ekstremalnie fajnie" - skierowany przede wszystkim do turystów lubiących wyzwania i sporty ekstremalne. Proponowane formy to - podniebne loty, szaleństwa na rzekach górskich itp. Jako jedno z miejsc do wdrożenia tego produktu zaproponowano kamieniołom w Kozach.
3. „Beskidzka droga po zdrowie" - połączenie walorów krajobrazowych z uprawianiem ruchu i rekreacją, mająca wymiar turystyki zdrowotnej, nie tylko na płaszczyźnie fizycznej lecz również psychicznej i duchowej związanej z rozwojem osobowości. Miejscem na tego typu odpoczynku jest park dworski w Kozach .
4. „Smaki i smaczki" - oparty na wykorzystaniu różnorodności kulturowego i dziedzictwa ziemi bielskiej - od folkloru wilamowickiego z wpływami kultury flamandzkiej do zgłębiania tradycji wsi pogórza Beskidzkiego. W zarys tego produktu wpisują się tradycje Mojek i Dziadów w Kozach, Turnieje Taroka, obiekty pomilitarne w naszej wsi oraz koziańskie duszonki. Jako inspirację we wdrażaniu tego produktu wskazano również jaklę - „żakiet „ z Kóz.
5. „Spotkania z tradycją" - skierowany do turysty biznesowego. Wykorzystanie bogactwa stylowych miejsc spotkań na np. na konferencje, mitingi, szkolenia itp. Naturalnym miejscem tego typu spotkań może być kamieniołom w Kozach, lub odrestaurowany pałac hr. Czeczów.
6. „Śnieg - fest" - podstawą są w tym przypadku wspaniałe warunki zimowe, jakie panują na obszarze powiatu. Śnieg jest wykorzystywany nie tylko do celów narciarstwa, ale do wszelkich zabaw i aktywności.
7. „Edu'wakacje" - głównym zadaniem tego produktu jest edukacja dzieci i młodzieży przy wykorzystaniu potencjału kulturowego i krajobrazowego powiatu. Podstawą tej edukacji mają być wydarzenia historyczne regionu, zabytki, życie codzienne przodków oraz ukształtowanie terenu . Jako przykład potencjalnego wykorzystania podano np. kamieniołom w Kozach, stanowiący doskonały przykład dla poznania budowy geologicznej skał.

Na podstawie materiałów podsumowujących projekt PART

http://www.sitbb.pl/aktualnosci/95_680.html

 


Kategoria: Projekty z UE
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2010 > 05 > 23

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u