BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2010 > 04 > 23
Kategoria: BIBLIOTEKI i MUZEA

Roztrzygnięcie tegorocznego konkursu cyklu "Moja mała ojczyzna-Kozy"

Dodano: 2010-04-23 08:45:43Wygasa: 2010-04-25

Dzisiaj tj w piątek 23 kwietnia 2010 roku w o godzinie 17.00 w Bibliotece Publicznej w Kozach nastąpiło ogłoszenie wyników i rozdanie nagród w konkursie z cyklu „Moja mała Ojczyzna - Kozy" pt. „Wielkanocne  zwyczaje i tradycje minionych pokoleń"...

Rozwiązanie konkursu „Moja mała Ojczyzna..." pt. „Wielkanocne zwyczaje i tradycje minionych pokoleń"

„... Przygotowania do Świąt w zasadzie rozpoczynały się od Środy Popielcowej. Od tego dnia wszystkie instrumenty takie jak harmonia, skrzypce, a nawet organki były zamykane w skrzyniach i rozpoczynał się okres Wielkiego Postu. Musisz wiedzieć Wojtusiu, że w tym czasie post był ściśle przestrzegany. U nas w domu jadało się- na śniadanie kluski prażuchy, na obiad kwaśnica z ziemniakami, lub ziemniaki z kapustą, ale bez omasty. Na wieczór chleb z masłem lub serem białym (jak był). Mało tego, że przestrzegano postu to jeszcze był zakaz głośnego śpiewania, okazywania hałaśliwej radości. Możesz sobie wyobrazić nas młodych chłopców, którzy w tym czasie nie dość, że wiecznie głodni to jeszcze musieli być cisi i grzeczni. Toteż z ogromną niecierpliwością i zapasem energii oczekiwaliśmy Świąt..."
- to fragmenty pracy Wojciecha Zawady, ucznia klasy V Szkoły Podstawowej nr 1 w Kozach, która zdobyła I miejsce w XIV konkursie z cyklu „Moja mała Ojczyzna- Kozy" pt. „Wielkanocne zwyczaje i tradycje minionych pokoleń" organizowanym przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Kóz. Pierwsze miejsce przyznano również dla Magdaleny Nitefor (zwyciężczyni ubiegłorocznego konkursu pt. „Bożonarodzeniowe zwyczaje i tradycje minionych pokoleń"). Kolejnymi laureatkami zostały: Agata Król (miejsce II), Katarzyna Rozum (miejsce III). Zwycięzcom, podczas spotkania w dniu 23 kwietnia 2010 roku w Izbie Historycznej im . Adolfa Zubera, wręczono nagrody książkowe oraz kupony na pizze ufundowane przez pizzerię Capra.
Dodatkowym wyróżnieniem dla Magdy Nitefor i Wojciecha Zawady , zdobywców pierwszego miejsca będzie opublikowanie ich prac w czwartym numerze „Zeszytów Społeczno-Historycznych Gminy Kozy".

Dziękujemy wszystkim autorom opracowań za trud włożony w ich napisanie i za udział w konkursie.
Danuta Zelek

 

 

 


Kategoria: BIBLIOTEKI i MUZEA
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2010 > 04 > 23

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u