BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2010 > 04 > 21
Kategoria: Różne

Obchody 70-lecia zbrodni katyńskich w Warszawie w sprawozdaniu uczestników

Dodano: 2010-04-21 08:00:40Wygasa: 2010-04-30

W dniach od 12 do 14 kwietnia 2010 roku siedmioosobowa grupa uczniów LO im. K.K. Baczyńskiego w Kozach wraz z opiekunką uczestniczyła w ogólnopolskich obchodach 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Warszawie. Wyjazd został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Rodzina Katyńska" oddział w Bielsku-Białej.

Prezes Wanda Sadlik, zaprosiła również delegacje z trzech bielskich liceów. Towarzyszyli oni członkom Stowarzyszenia, rodzinom pomordowanych oficerów...

Poniżej sprawozdanie  z tego wyjazdu autorstwa jednej z uczennic:

Ogólnopolskie obchody 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej - Warszawa 12-14 kwietnia 2010 roku ...

   
Już pierwszego dnia, wieczorem, włączyliśmy się w przeżywanie tragedii z 10 kwietnia. Wszystko to, co działo się pod Pałacem Prezydenckim, wyglądało zupełnie inaczej niż w telewizji. Ilość ludzi oraz mediów z całego świata była zdumiewająca.

Udało nam się przebrnąć przez tłum i podać zapalone znicze harcerzom, którzy składali je z dumą na placu przed Pałacem. Atmosfera w tym miejscu była bardzo wzruszająca.


Dzień 13 kwietnia zgodnie z wcześniejszym programem, rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Miał ją celebrować ks. bp. gen. dyw. Tadeusz Płoski, biskup polowy WP, lecz był on jedną z 96 osób znajdujących się na pokładzie prezydenckiego samolotu...Ze względu na okoliczności została odczytana jego homilia, którą miał wygłosić w Katyniu.

Zaraz po Mszy Świętej zostały złożone kwiaty w kaplicy znajdującej się wewnątrz kościoła. Kaplicę tę wypełniają na wszystkich ścianach tabliczki z danymi personalnymi osób, które poniosły śmierć w Lesie Katyńskim.

Po złożeniu hołdu pomordowanym, autokar przewiózł nas w pobliże Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam odbyła się uroczysta zmiana wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz złożenie wieńców przez różne delegacje. Towarzyszył im donośny odgłos werbli.

W Ogrodzie Saskim znajdującym się opodal Placu Piłsudskiego pani prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz posadziła Drzewo Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.


 Następnie pojechaliśmy na Cmentarz Wojskowy znajdujący się przy ul. Powązkowskiej, gdzie nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów w Dolince Katyńskiej oraz modlitwa i zwiedzanie cmentarza.Później udaliśmy się na starą część Powązek.

Wieczorem miał się odbyć koncert w Teatrze Wielkim... zamiast tego wyruszyliśmy tramwajem pod Pałac Prezydencki. Tego samego dnia zostały wystawione trumny Marii i Lecha Kaczyńskich. Bardzo chcieliśmy osobiście oddać im hołd, jednak brak czasu nam na to nie pozwolił. Kolejka ludzi pragnących to uczynić ciągnęła się od Pałacu aż do Kolumny Zygmunta. Pomodliliśmy się jeszcze w kościele Św. Anny i wróciliśmy metrem na Bielany.


Trzeciego i zarazem ostatniego dnia naszego pobytu w stolicy, zaraz po śniadaniu, wyruszyliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. To muzeum jest inne od wszystkich jakie dotychczas mieliśmy już okazję zobaczyć. Można się w nim poczuć nie tylko odbiorcą, ale i uczestnikiem zdarzeń. Muzeum żyje, tak jak żyje pamięć o Powstańcach.


Później pojechaliśmy na obiad do Sejmu. Po obiedzie udało nam się zwiedzić Sejm, choć pierwotnie wydawało się to niemożliwe. Spotkaliśmy wielu posłów, obejrzeliśmy między innymi słynną Salę Obrad oraz wpisaliśmy się do Księgi Kondolencyjnej wystawionej na sejmowym korytarzu.

Wieczorem wróciliśmy do domów cali i zdrowi ... Bogatsi ...

tekst: Judyta Drzewiec

 

Post scriptum ... 

parasolDelegacja uczniów otrzymała przygotowane na uroczystość przywiezione z Katynia ..."czarnre parasole" ... ( w rzeczywistości niebieskie prawie granatowe) te, które oczekiwały na krzesłach ... aby osłonić od ewentualnego deszczu mających nadlecieć samolotem na uroczystości ... gości specjalnych. 

Tragiczny los sprawił ... że  nie były i nigdy nie będą wykorzystane przez tych, dla których były przeznaczone ...

Jeden z nich zostanie przekazany do Izby Historycznej  wraz z Księgą Kondolencyjną z wpisami mieszkańców Kóz aby stanowić źródło pamięci przeżyć tych tragicznych wydarzeń dla naszego narodu ... dla następnych pokoleń.

H.Kozieł

 


Kategoria: Różne
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2010 > 04 > 21

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u