BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2009 > 12 > 16

Festiwal Nauki w koziańkim liceum

Dodano: 2009-12-16 15:19:55Wygasa: 2010-01-31

W piątek 11 grudnia 2009 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego pod hasłem „Przyjazna przestrzeń" odbył się Festiwal Nauki.

  Festiwal jest jednym z działań podjętych przez szkołę w ramach projektu „Partnerzy w nauce" realizowanego wraz z Uniwersytetem Śląskim. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Kapitał Ludzki.
Program projektu został opracowany przez Uniwersytet Śląski, który włączył do niego szkoły z czterech województw: śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i opolskiego. Proponuje on wiele możliwości współpracy dla szkół ponadgimnazjalnych.
   Jak podkreśla Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego pani Alina Nowak na stronie internetowej LO „Nasze Liceum bierze udział w ciekawym projekcie edukacyjnym dającym uczniom i nauczycielom szansę rozwinięcia różnych umiejętności, zwłaszcza z tak zwanych „przedmiotów ścisłych i przyrodniczych": matematyki, fizyki, biologii, informatyki oraz tak dziś przydatnych: planowania kariery zawodowej, uczestniczenia w życiu społecznym itp."


Uczniom proponowane są:
• bezpłatne zajęcia wyrównawcze z matematyki, fizyki i biologii i to przez trzy lata w małych grupach (łatwiej, bez korepetycji, będzie się można przygotować do matury!);
• realizowanie trzech dużych zadań (projektów) w grupach wraz z opiekunami (po 3 tys. złotych na każde zadanie w ciągu roku);
• udział w kilkudniowych wycieczkach dydaktycznych i obozach naukowych;
• udział w spotkaniach i konkursach z uczniami z innych szkół;
• udział w wykładach pracowników UŚ i zajęciach warsztatowych;
• udział w zajęciach z preorientacji zawodowej i umiejętności uczenia się.

   Uczestnictwo w programie daje więc wiele korzyści. Wychodzi naprzeciw obecnym wyzwaniom systemu oświaty. Promuje zdobywanie wiedzy na potrzeby obowiązkowej matury z matematyki, jak również umiejętności pomocnych w dalszym życiu, również zawodowym. Coraz więcej uczelni oraz późniejszych pracodawców ma więcej ofert dla „ścisłowców" i tych, którzy umieją się uczyć i aktywnie poszukiwać swojego miejsca na rynku pracy. Na uczestnictwie w projekcie korzysta również sama placówka, nie tylko poprzez szkolenia dla nauczycieli ale otrzyma również nowoczesny sprzęt, w tym np. tablicę multimedialną.

   Właśnie w piątek uczniowie Liceum mogli uczestniczyć w zorganizowanym w ramach projektu Festiwalu Nauki. Tematem podejmowanych działań była „Przyjazna Przestrzeń". Festiwalowi towarzyszyły różne konkursy, w których uczniowie mogli sprawdzić swe umiejętności na różnorodnych polach twórczości i wiedzy. Odbył się więc konkurs informatyczny „Potyczki z informatyką", konkurs plastyczny „Moja przestrzeń" oraz inne konkursy „Historia zdobywania przestrzeni kosmicznej" i „Rekordy Ziemi".
Uczniowie uczestniczyli oprócz tego w szeregu ciekawych warsztatów na temat: ewolucji gwiazd, przestrzeni matematycznej, biotechnologii. Zorganizowano również spotkanie, na którym poruszano sprawy turystyki i krajoznawstwa. Brały w nim udział nie tylko Szkolny klub SKKT „Trzycatek" oraz sekcja przedsiębiorczości, ale również delegacje zaproszonych gimnazjów.
Kulminacją dnia nauki było spotkanie w sali widowiskowej Domu Kultury w Kozach. W trakcie spotkania odbyły się dwa konkursy wiedzy. W pierwszym o miano „Tęgiej głowy LO Baczyńskiego" rywalizowały zespoły poszczególnych klas liceum oraz kilka zaproszonych zespołów z okolicznych gimnazjów. Gimnazja reprezentowały zespoły z: Gimnazjum im. Kard. Karola Wojtyły w Czańcu, Zespołu Szkół w Bujakowie, Gimnazjum nr 2 w Kętach, Zespół Szkół w Kobiernicach, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kozach, Gimnazjum In. Jana Pawła II w Porąbce.
    Po pięciu rundach łatwiejszych i cięższych pytaniach z wiedzy ogólnej wyłoniono zwycięzców. Trzecie miejsce zajęło Gimnazjum Nr 2 w Kętach, dwa drugorzędne drugie miejsca otrzymało Gimnazjum z Kobiernic oraz Gimnazjum z Porąbki. Zwycięzcą „Tęgiej głowy" została delegacja Gimnzajum w Kozach. W konkursie „Spostrzegawczość licealisty" wygrała klasa 3 d z liceum Koziańskiego. Pozostali uczniowie na widowni walczyli w konkursie „Spostrzegawczy licealista", gdzie musieli wykazać się wiedzą z życia koziańskiego liceum.

  Kolejny Festiwal Nauki będziemy organizować już w następnym półroczu - Podkreśla koordynator projektu z ramienia Liceum pani Iwona Anioła - jest więc doskonała oferta zajęć dla przyszłych Naszych licealistów.


   Jak widać nauka nie musi być nudna, a nasze liceum w pełni popiera to stwierdzenie. Już teraz zapraszamy więc wszystkich gimnazjalistów do odwiedzenia strony internetowej Naszego Liceum oraz oczywiście samej szkoły, która od początku tworzy wspaniały klimat dla rozwoju własnej osobowości i talentów.


Oprac. M Tylza-Janosz


Nawigacja: Główna > Aktualności > 2009 > 12 > 16

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u