BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2009 > 11 > 09
Kategoria: Informacje ważne

XI Edycja Nagrody im.Prałata ks.Józefa Londzina

Dodano: 2009-11-09 08:04:55Wygasa: 2009-11-30

W Teatrze Polskim w Bielsku-Bialej w dniu 6 listopada 2009 roku o godzinie 17:oo odbyła się uroczystość wręczenia tegorocznej nagrody ...

Poprzedził ją występ chóru "Gloriam DEI"Instytutu Teologicznego z Bielska-Białej oraz wystąpienie Starosty Bielskiego.

Następnie odbyły się prezentacje nominowanych ze wszystkich Gmin Powiatu Bielskiego.

Uroczystość zamknął występ znanaego artysty krakowskiego: Jacka Wójcickiego.

Nagroda im. Ks. Prałata Józefa Londzina  - wielkiego patrioty, posła, działacza społecznego i samorządowego Ziemi Bielskiej i Cieszyńskiej, została ustanowiona przez Starostę Bielskiego z okazji 70 rocznicy śmierci księdza, dla upamiętnienia nieprzemijających zasług wybitnej postaci, jaką był ks. Józef Londzin.

Nagroda wręczana jest corocznie w dowód uznania i uhonorowania osób, które w działalności naukowej, kulturalnej, artystycznej i samorządowej nawiązują do idei realizowanych przez Ks. Lodzina, wnosząc trwałe i humanistyczne wartości do życia społecznego i kulturalnego regionu, rozsławiając i promując naszą "małą Ojczyznę". 

Do tegorocznej edycji nominowani zostali:

Gmina Bestwina: Grzegorz Boroń

Gmina Buczkowice: Józef Stec

Gmina Czechowice-Dziecdzice: Józef Wrzoł

Gmina Jasienica: Otton Wiśniański

Gmina Jaworze: Krystyna Szczypka

Gmina Kozy: Eugeniusz Baścik

Gmina Porąbka: Koło Gospodyń Wiejskich w Kobiernicach

Gmina Szczyrk: Marian Konior

Gmina Wilamowice: Ana Foks

Gmina Wilkowice: Anna Maślanka

Kapituła tegorocznej edycji w składzie: Alina Świeży-Sobel, Ks.Prof.Tadeusz Borutka, Bogdan Kocurek, Leszek Miłoszowski, Anna Węgrzyniak, Mariusz Makowski, Jacek Falfus przyznała  nagrodę Panu Józefowi Wrzoła z Gminy Czechowice-Dziedzice

Laureat Józef Wrzoł został nominowany do tej nagrody jako propagator i badacz dziejów oraz kultury regionu.

Pan Józef urodził się w 1928 r. w Zabrzegu, gdzie mieszka do dziś. W jego życiorysie zawiera się długa lista organizacji,  w których działał i  działa do dzisiaj.

Był prezesem Koła Pszczelarzy w Zabrzegu, skarbnikiem  w Towarzystwie Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, członkiem Kapituły Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. J. Londzina, członkiem Komitetu Budowy Gazociągu Bronów-Ligota-Zabrzeg. Udzielał się również  w lokalnym samorządzie, jako  radny czechowickiej Rady Miejskiej.

Działalność Józefa Wrzoła na rzecz lokalnej społeczności, jego wkład w krzewienie miłości do małych ojczyzn i  kronikarska pasja została doceniona poprzez nominowanie go w 1999 r. do nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina, jest również laureatem prestiżowej nagrody Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice A.D. 2005.

Mieszkańcom Gminy Czechowice-Dziedzice  Józef Wrzoł  dał się poznać nade wszystko jako kronikarz dziejów i losów ludzkich. W swoim pisarskim dorobku ma kilka książek,  w których  zachowuje obraz swej małej ojczyzny.
" Ponad wszystko stawiam i uznaję konkretną pracę dla dobra drugiego człowieka. To właśnie dobro człowieka jest dla mnie wystarczającą motywacją do działalności i stąd moja dotychczasowa  aktywność społeczna. Swoje działanie widzę wśród ludzi i dla ludzi" - powiedział  z jednym z wywiadów  Józef Wrzoł.|

Ocalić od zapomnienia, przywrócić znaczenie, przypominając historię  -  kształtować tożsamość współczesnych  - to przesłanie licznych  książek autorstwa  Józefa Wrzoła. Poprzez słowo pisane postanowił bowiem przybliżyć Zabrzeżanom ich małą ojczyznę  i ludzi,   którzy ją tworzyli.

Pierwsza  książka Józefa  Wrzoła,  to historia jego rodu „W służbie Boga i Ojczyzny Ród Wrzołów z Zabrzega", to nie tylko kronika rodzinna, to przyczynek do poznania dziejów cieszyńskiej wsi. Kolejna publikacja „Cmentarz w Zabrzegu"  - to obszerna publikacja, w której znalazło się ponad 100 biogramów, które Józef Wrzoł wraz z współautorem książki Władysławem Tycem zebrał podczas niezliczonych rozmów z mieszkańcami Zabrzega i ich krewnymi.  W ten sposób zabrzeski kronikarz ocalił od zapomnienia wiele ludzkich losów, ale udało się i znacznie więcej: zza pojedynczych biografii ukazał się obraz całej społeczności, działalności organizacji rozwijających patriotyzm i życie religijne. „Ta książka jest dla nas i naszych potomnych. Przyszłe pokolenia znajdą w niej swoje korzenie"  - przyznawali autorzy we wstępie do opracowania.

Kalejdoskop życia społecznego Zabrzega wyłania się z kolejnej książki Józefa Wrzoła „Zabrzeg i jego mieszkańcy na fotografii dawniej i dziś", to systematyczny opis i bogata dokumentacja zdjęciowa rożnych dziedzin życia dawnego i współczesnego Zabrzega - historia parafii, szkolnictwa, dzieje organizacji i ludzi. Pan Józef zaangażował się w przypomnienie sylwetki swego stryja  -  ks. dr Ludwika Wrzoła jednego spośród wielu kapłanów Śląską Cieszyńskiego, który z miłości do Boga i Ojczyzny oddał swe życie - zginął w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen. Wspólnie z ks. Dr Karolem Mozorem napisał książkę „Ksiądz prałat dr Ludwik Wrzoł w służbie Bogu i Ojczyźnie" i włączył się w proces jego beatyfikacji.

Wielki szacunek dla ludzi i historii przyświeca wybitnemu mieszkańcowi Zabrzega  w każdym jego działaniu, potrafi skupić wokół swej idei społeczność swej małej ojczyzny.
Między innymi dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Józefa Wrzola Zabrzeg  uczcił swego wybitnego rodaka - ks. Józefa Londzina  - stawiając mu  pomnik.

Gratulujemy Gminie Czechowice-Dziedzice oraz Panu Józefowi Wrzole zwycięstwa!!!

opr.H.Kozieł


Kategoria: Informacje ważne
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2009 > 11 > 09

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u