BIP
lang: en lang: fr lang: de Polski

Nawigacja: Główna > Aktualności > 2009 > 11 > 06
Kategoria: Informacje ważne

Nominacja Gminy Kozy do Nagrody Ks.Prałata Józefa Londzina

Dodano: 2009-11-06 17:00:20Wygasa: 2009-11-30

Samorząd Gminy Kozy do tegorocznej XI Edycji Nagrody Starosty Bielskiego im.ks.Prałata Józefa Londzina wytypował Pana Eugeniusza Baścika ...

Doceniając wkład pracy Honorowego Prezesa LKS „Orzeł" w Kozach w działaniach na rzecz rozwoju i promocji sportu masowego wśród ludności z terenu Gminy Kozy, a także z terenu Podbeskidzia -Samorząd Gminy Kozy do  przyznanie nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina wytypował  Pana Eugeniusza Baścika.


Pan Eugeniusz Baścik urodził się 09 lipca 1922 r. Był jednym z inicjatorów założenia Ludowego Zespołu Sportowego w Kozach - obecnego Ludowego Klubu Sportowego „ Orzeł" w Kozach, zwanego dalej LKS-em. Od momentu założenia LKS-u (w 1955 r.) pełnił funkcję zastępcy prezesa, a od kolejnej kadencji aż do roku 1992 pełnił funkcję prezesa. Do dnia dzisiejszego jest czynnym członkiem LKS-u oraz Honorowym Prezesem Klubu. 

W początkowym okresie prezesury Pana Baścika założono cztery sekcje sportowe; piłki nożnej, siatkówki, koszykówki oraz tenisa stołowego. Pan Eugeniusz Baścik doprowadził do wybudowania boiska sportowego z widownią, pawilonu sportowego z zapleczem sanitarnym, bazą noclegową, pomieszczeniami magazynowymi oraz garażami., które to obiekty służą mieszkańcom gminy do dnia dzisiejszego.

W okresie tym LKS wzbogacił się o sekcję narciarską, a dryżyna piłki nożnej uzyskała awans do klasy „A", utrzymując się w niej do połowy lat 80-tych. Na koniec 1991 r. w LKS-ie działało 11 sekcji w ośmiu dyscyplinach sportowych.
W swej społecznej pracy dążył do stworzenia możliwości uprawiania sportu masowego w drużynach zorganizowanych występujących w rozgrywkach ligowych, jak również w grupach kobiecych oraz męskich, co prowadziło do integracji społeczeństwa wiejskiego. Swym dużym zaangażowaniem pozyskał uznanie i szacunek środowiska sportowego, potwierdzeniem tego było członkostwo w Zarządzie Beskidzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej oraz przewodniczenie Komisji Rewizyjnej Beskidzkiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych.

Działając na rzecz rozwoju w środowisku wiejskim sekcji sportowych, organizował różnorodne zawody i turnieje dla mieszkańców gminy. Był wzorem do naśladowania. Został wielokrotnie odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Brązową, Srebrną, i Złotą Odznaką LZS, tytułem Honorowego i Zasłużonego Działacza LZS oraz otrzymał Honorowe Obywatelstwo Gminy Kozy.

Działalność społeczna Pana Eugeniusza Baścika odzwierciedlała się również w pracy na rzecz Gminnej Spółdzielni Samopomoc „Chłopska" w Kozach, gdzie w latach 1973 - 1980 był aktywnym członkiem Zarządu Spółdzielni i Komisji Rewizyjnej.

Wrażliwy na krzywdę i nieporozumienia sąsiedzkie starał się łagodzić je i rozwiązywać poza drogą sądową, w sposób polubowny. Był przewodniczącym Społecznej Komisji Pojednawczej w Kozach.

Ponadto niemal 30 lat poświęcił dla dobra drugiego człowieka będąc ławnikiem Sądu Okręgowego w Bielsku - Białej Wydział Karny.

Jego zapał, poświęcenie i inwencje na wielu płaszczyznach zjednały mu wielu przyjaciół i pozwoliły zbliżyć ludzi do siebie poprzez pełne poświęcenie się dla rozwoju sportu w gminie oraz zapewnienie ładu i porządku.

..................................................................................................................................

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Kóz organizuje uroczysty koncert pt. „Odzyskiwana, darowana, zadana...". Uroczystość odbędzie się 10 listopada br. o godz. 16.30 w sali Domu Kultury w Kozach.
Jednym z punktów będzie uroczyste wreczenie rekomendacji Gminy Kozy do Nagrody im. ks. Józefa Londzin Panu Eugeniuszowi Baścikowi.
Gratulujemy uznania i nominacji i życzymy dużo zdrowia zadowolenia z pracy społecznej na rzecz lokalnej społeczności.

 

informacja na podstwie tekstu: M.Olma"Koziańskie wiadomości" nr 6/2009 str 11 wydanie z dnia 30.10.2009 rok
opr.H.Kozieł

 


Kategoria: Informacje ważne
Nawigacja: Główna > Aktualności > 2009 > 11 > 06

Pogoda

()
Temp: °C
Wiatr: km/h
Prognoza na noc:
Temp: °C,
Wiatr: km/h

Szczegóły (ICM)
Ostrzeżenia pogodowe

WYBORY SAMORZĄDOWE

e-ADMINISTRACJA

BIP Urzędu Gminy Kozy

RADA GMINY - aktualności

INWESTYCJE GMINNE

BEZPIECZEŃSTWO

sprawy porządku w Gminie

ROLNICTWO

OCHRONA ZDROWIA

SPORT i REKREACJA

POMOC SPOŁECZNA

OŚWIATA

KULTURA

Współpraca z NGO

PARAFIE w Kozach

Konsultacje społeczne

Projekty z UE

Polecamy

Poznaj Kozy

>>> Archiwum stron <<<


Logo Kino Marzenie


Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.
Pokaż zawartość


Związek Powiatów Polskich
Logo Euroregionu Beskidy


stat4ustat4u